Istnieje wiele powodów z jakiego powodu ciężarówki zasilane tradycyjnymi metodami to dalej ulubiony pojazd właścicieli firm. Mimo to w ostatnim czasie na rozgłosie zyskuje gaz ziemny. Dołożymy starań, aby pokazać Ci najpopularniejsze zalety tej metody napędu. Zdasz sobie sprawę jak ciężarówki na biogaz dbają o twój czas i pieniądze na masę sposobów.

Tekst został opracowany w oparciu o informacje ze strony firmy Elpigaz, specjalisty w tej dziedzinie.

W jaki sposób działa instalacja CNG?

CNG bardzo często wybierany jest zamiast klasycznej instalacji LPG. Ciężarówki CNG mają układ napędowy zasilany gazem ziemnym, czyli metanem. Takie rozwiązanie zwykle wybierane jest do większych pojazdów transportowych, ze względu na swoje liczne zalety.

Ciężarówki zasilane gazem ziemnym – z jakiego względu opłaca się na nie zdecydować?

Układ wykorzystujący metan ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim niebezpieczeństwo jego używania jest niewielkie. Prawdopodobieństwo wybuchu i uszkodzenia silnika jest bardzo niskie, ponieważ substancja charakteryzuje się wysoką temperaturą samozapłonu. Dzięki temu można również wjeżdżać i parkować na parkingach podziemnych. Metan jest bardzo wydajny i można na nim przejechać więcej kilometrów. Jednym z największych atutów gazu ziemnego jest jego korzystna cena. Metan jest znacznie wydajniejszy niż inne typy substancji napędowych.

Jak działa układ CNG?

Alternatywą dla napędu LPG jest obecnie CNG. Pojazdy CNG mają układ napędowy zasilany metanem. Szczególnie często jest to wybierane do dużych pojazdów dostawczych i ciężarowych, z powodu jego licznych zalet.

Niski koszt paliwa

Cena gazu ziemnego w odniesieniu do diesla jest znacząco niższa, może dobić do nawet 30%. Przyczynia się do tego brak akcyzy na gaz. Polskie prawo wyklucza również te pojazdy z opłaty emisyjnej. Istotnym aspektem jest nie tylko ograniczenie dużej liczby kosztów, jak również niewielkie spalanie biogazu. Przyjmuje się, że utrzymuje się na poziomie 22 kg/100 km. To istotna oszczędność w regularnej eksploatacji pojazdu, która wiąże się ze wzrostem popularności tej metody napędu.

Mniejsze opłaty w przypadku transportu na zachód

Wiele zachodnich sąsiadów  wzywa przewoźników korzystania z bardziej ekologicznej metody transportu. Dla przewoźników używających mniej szkodliwych dla planety rozwiązań znoszone bądź obniżane są koszty opłat drogowych. Firmy używające pojazdów na gaz mogą liczyć na zwolnienie z Maut w przypadku transportu do Niemiec. Także w przypadku przewożenia towarów do Włoch eko pojazdy mogą liczyć na 30% ulgi. Przy częstych kursach jest to spora oszczędność przeważająca na korzyść nieszkodliwych dla środowiska rozwiązań, takich jak gaz ziemny.

Ciężarówki zasilane gazem ziemnym – czy warto na nie zdecydować?

Układ wykorzystujący metan ma wiele zalet. Po pierwsze niebezpieczeństwo jego używania jest niewielkie. Ryzyko wybuchu i uszkodzenia silnika jest niewielkie, ponieważ substancja cechuje się wysoką temperaturą samozapłonu. Pozwala to korzystać z parkingów podziemnych. Gaz ziemny jest bardzo wydajny i wystarczy na przejechanie większej ilości kilometrów. Substancja jest opłacalna. Metan jest zdecydowanie wydajniejszy od innych rodzajów paliwa.

Ekologiczne rozwiązanie

Wybór pojazdów napędzanych gazem sprzyja mniejszej emisji CO2, NO2, NOx, SOx, pyłów i hałasu. Jest to w trendzie na ekologiczne rozwiązania, które mają powstrzymać zmiany klimatyczne. Przy ogromie kilometrów, które pokonują ciężarówki w ciągu roku zmiana diesla na LPG jest w stanie obniżyć emisję dwutlenku węgla nawet o 1,29 mln kg CO2. Jest to dobre rozwiązanie dla planety, a dla Ciebie metoda na oszczędność na wielu płaszczyznach. Napęd CNG jest bardzo dobry dla natury. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie spalania zmniejsza się ilość emitowanego dwutlenku węgla i dymu niż w przypadku innych rodzajów silników.