Jeśli zimą ponosisz wysokie koszta za ogrzewanie domu, a może pomimo kaloryferów włączonych najbardziej jak się da w mieszkaniu nadal jest zimno, to odpowiednia chwila, żeby zdecydować się na docieplenie domu. Jakie zyski będziesz miał wykonując to w Warszawie albo Pruszkowie i czemu jest to tak bardzo polecane? 

Oszczędzanie dzięki docieplaniu domu

Docieplenie domu pomimo tego, że wydaje się się mocno kosztownym ulepszeniem, może pozwolić Ci obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 30%. Elewacja mająca dużą masę akumulacyjną może utrzymywać stałe temperatury bez względu na porę roku. To znaczy, że zimą, gdy na zewnątrz jest mróz, w docieplonym domu będzie mimo wszystko ciepło, a latem będzie chłodniej.

Nieocieplone budynki wystawione są na zawilgocenia i w związku z tym na rozwijanie się grzybów czy też pleśni, które są niebezpieczne dla zdrowia osób, którzy przebywają w nich. Na dodatek jeżeli na ścianie zacznie pojawiać się wilgoć, prawdopodobnie będziemy musieli wynająć firmę, która osusza mury, a to są kolejne koszta, za które trzeba zapłacić. 

Docieplanie domu a zdrowie i względy ekologiczne

Jeżeli jesteś mieszkańcem Warszawy albo pobliskich miejscowości jak Pruszków, to zapewne dokucza Ci smog, który pojawia się w zimę. Na podstawie danych od Krajowego Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami, w Polsce największym powodem smogu są zanieczyszczenia, które pochodzą z niezorganizowanego ogrzewania budynków jednorodzinnych.

Na dodatek życie w nieocieplonym budynku może negatywnie oddziaływać na naszą kondycję. Jeżeli w mieszkaniu mamy nieodpowiedni mikroklimat i powietrze jest za bardzo przesuszone od nadmiernego ogrzewania to mamy zdecydowanie gorszą odporność. Jesteśmy wtedy narażeni na nagminne przeziębienia. Jeżeli natomiast nie ogrzewamy wystarczająco a nasz budynek nie jest docieplony to narażamy go na dużą wilgoć, a co za tym idzie na rozwijanie się grzybów i pleśni, które również są niekorzystne dla samopoczucia.

Warto również wspomnieć, że odpowiedni mikroklimat oraz komfort cieplny są bardzo ważne dla formy i komfortu życia. Dlatego już dziś zadbaj o docieplenie budynku nie ważne czy jest w Pruszkowie czy w centrum Warszawy.

Co jeszcze daje docieplenie domu?

Bardzo możliwe, że nie jest to jednoznaczne, ale docieplony budynek ma lepszą izolację od odgłosów. Dla osób mieszkających w lesie albo niewielkiej wiosce pewnie nie jest to dużym priorytetem, ale na dużym osiedlu różnica jest znaczna. Warto mimo wszystko zadbać o to aby warstwa ocieplająca nie była za duża, gdyż zmniejszymy tym samym napływ słońca, a to nie będzie ani ładne, ani dobre dla zdrowia. Brak słońca wpływa negatywnie na naszą kondycję psychiczną. Na zakończenie ostatnia istotna wiadomość – docieplając budynek można od razu zadbać o stylową elewację. Dzięki temu zyskamy dwa efekty w tym samym czasie – nasz budynek zostanie docieplony i odświeżymy jego wygląd. Właściwie docieplony dom to też lepsza cena jeśli zdecydujemy się go sprzedać.

Źródło: STIS – docieplenia Warszawa