Remont łazienki jest najczęściej dość nieprzyjemnym przeżyciem. Zależy nam na jak najszybszym skończeniu remontu, dlatego, że mamy wyłączoną łazienkę z użytku. Często jednak przytrafia się sporo nieplanowanych rzeczy, które wydłużają pracę. Na co powinniśmy być przygotowani i jakie materiały budowlane warto mieć pod ręką, aby podczas remontu mieć jak najmniej dodatkowej roboty?
Co warto załatwić przed rozpoczęciem remontu łazienki?
Na samym początku, jeszcze przed rozpoczęciem samego remontu trzeba zorientować się czy nie powinniśmy zgłosić go do spółdzielni. Taka sytuacja może być konieczna gdy planujemy zmienić okna czy też powiększyć łazienkę. Oczywiście dotyczy to tylko remontu w bloku. Poza formalnościami powinniśmy także wziąć pod uwagę odpady, jakie wygeneruje remont. Nie chodzi tutaj oczywiście o standardowe odpadki, ale o starą wannę lub umywalkę, albo o zużyte płytki. Te dwa pierwsze przedmioty zaliczane są jako śmieci wielkogabarytowe, a w związku z tym, nie można ich wyrzucać do śmieci zmieszanych.
Na każdym osiedlu, też w Słupsku, raz na jakiś czas jest organizowany wywóz śmieci wielkogabarytowych. Dobrze jest sprawdzić kiedy będzie odbywał się u nas. Unikniemy wtedy zagwostki, co zrobić ze starą umywalką, która zajmuje bardzo dużo miejsca. Jeżeli mamy w planach pozbyć się ściany to na pewno sprawdźmy jak wygląda sytuacja z gruzem. Przy niektórych ulicach w Mrągowie stawiane są ogólnodostępne pojemniki na gruz. Zdarza się jednak, że trzeba zorganizować go samemu i w tym celu niezbędny jest kontakt z firmą, która takie kontenery udostępnia, a następnie wywozi gruz. Na pewno spotkamy się z taką firmą zarówno w Sierakowicach, jak i w Lęborku.
Wykończenie ścian i sufitu – jakie mamy możliwości?
Jeszcze jakiś czas temu ściany w łazience zawsze wykładało się płytkami. Aktualnie jednak o wiele częściej zaobserwować można podział na kawałek z płytkami oraz fragment, który jest malowany farbą. Często również łazienki malujemy tylko farbą, dlatego że łatwo dostępne są takie odporne na wodę, specjalnie do łazienek.
Spójrzmy na sytuację, w której nasza łazienka jest wyłożona płytkami. Pierwsze co trzeba zrobić to je skuć. Jeśli na ścianę chcemy ponownie położyć nowe kafelki, to trzeba kupić takie materiały budowlane jak: klej do płytek, fugi, grunt i nowe kafelki. Koszt będzie różny w zależności od wyboru materiału. Za wszystkie materiały budowlane możemy zapłacić nawet 1200-6000 zł. Zupełnie inaczej sytuacja będzie wyglądała jeżeli zdecydujemy się na malowanie ścian. W takim przypadku materiały budowlane, których potrzebujemy to tylko farba. Powinniśmy jednak pamiętać, że jeśli skuliśmy płytki, to nasza ściana może potrzebować wygładzenia, tak, żeby dało się ją pomalować, a to też swoje kosztuje.
Jak wygląda zmiana podłogi w remontowanej łazience?
Bez wątpienia najważniejsze w łazienkowej podłodze, to żeby była wodoodporna. Właśnie dlatego najczęściej stawia się na płytki podłogowe, które oprócz odporności na wodę, mogą pochwalić się wytrzymałością i łatwością w czyszczeniu. Przy wyborze odpowiednich płytek warto zwrócić uwagę na ich powłokę. Bezsprzecznie ważne jest, aby nie była ona śliska, tak żeby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia i przewrócenia się. Podczas zmiany podłogi w łazience powinniśmy się przygotować na zakup takich materiałów remontowych jak płytki podłogowe, klej do płytek, fugę oraz grunt. Niezwykle istotna jest także wylewka samopoziomująca, tak aby nasza podłoga była równa i żaden kafelek nie odstawał.