Cięcie blach laserem  pozwala uzyskać w pełni precyzyjny kształt różnego typu materiałów. Co więcej, daje ogromną częstotliwość działań, która nie jest powtarzalna gdy stosujemy inne technologie obróbki. Zapoznaj się z naszym tekstem, aby dowiedzieć się czym jest cięcie blach laserem we Wroclawiu oraz inne informacje o tym procesie.

Jak wygląda zabieg cięcia blachy za pomocą lasera?|Jak przebiega laserowe cięcie blachy?

Cięcie laserem pozwala na uzyskanie maksymalnie precyzyjnej formy różnego rodzaju materiałów. Dodatkowo, to daje powtarzalność działań, która jest właściwie nie do powtórzenia podczas gdy używamy innego rodzaju technologie obróbki. Czym tak naprawdę jest cięcie laserem? to rodzaj obrabiania materiału, w trakcie której jest użyta wiązka laserowa, jaka rozprowadza dużą ilość energii na bardzo małej przestrzeni. W czasie, gdy promień laserowy dotknie powierzchni na której jest materiał, spora część energii się na nią przenosi. Pozwala to na wykonanie precyzyjnych nacięć. Dzięki temu, cięcie laserem zdecydowanie wyróżnia się wśród innych metod obróbki materiałów.  Warto jednakże pamiętać, że każdy laser do cięć blachy się od siebie różni. Jakość jaką ma wiązka laserowa z pewnością będzie się od siebie różnić. Należy również wspomnieć o rodzajach cięcia blachy:

  • Odparowanie
  • Wypalanie
  • Topnienie wraz z wydmuchiwanie
  • Tworzenie pęknięć

Podczas cięcia laserem blach przez odparowanie materiał, który obrabiamy podlega odparowaniu w obojętnym chemicznie gazie. Niemniej jednak w sytuacji metody o nazwie wypalanie, na początku dochodzi do stopienia materiału. Następnym krokiem jest wydmuchanie części materiału, która się stopiła poprzez gaz.Cięcie laserem blach oraz metali jest realizowane na jeden z następujących sposobów:

Cięcie reaktywne

Do niego używa się strumienia tlenu albo mieszanki chemicznej która zawiera tlen a także argon. Dzięki powstającemu w trakcie procesu ciepła, cięcie laserem poprzez wypalanie zdaje się o wiele bardziej wydajne niż pozostałe sposoby obróbki.

Cięcie z użyciem pęknięć

Ta metoda jest oparta o tworzenie pęknięć. W jaki sposób odbywa się cięcie blachy za pomocą tej metody? Mają tu zastosowanie wiązki laserowe, które doprowadzają dany kawałek metalu do bardzo wysokiej temperatury. Taką metodę poleca się do materiałów o grubości co najmniej 1 mm.

Cięcie w stanie ciekłym

Metoda ta jest zwykle stosowana wśród metali z wysokich stopów. 

Blachy które możemy poddać obróbce?

Realnie to obróbce poddawane mogą być wszelkie typy blach. Ponadto  warto także wspomnieć , że wiele marek w miastach takich jak na przykład Warszawa czy Wrocław dostarcza usługę cięcia blach za pomocą lasera. Warto jednak pamiętać o tym, że ogromne znaczenie ma grubość blach, które będą poddane obróbce. W przypadku blach aluminiowych jest to minimum 3 mm. Z kolei w przypadku blach nierdzewnych – cięcie laserowe idealnie sprawdzi się w elementach o grubości 6 milimetrów. 

Zalety cięcia blach za pomocą lasera – zobacz je

W odróżnieniu od pozostałych metod obróbki, laserowe cięcie blach ma dużo zalet.

Do najważniejszych plusów takiej metody należą:

  • wydajność procesów – dzięki użyciu skoncentrowanej wiązki lasera, nasza blacha podlega bardzo szybkiej obróbce. W krótkim okresie czasu możemy uzyskać nawet skomplikowane kompozycje, a element jest od razu gotowy aby go użyć, bez konieczności dodatkowego obrabiania.
  • perfekcyjna powtarzalność – procesy laserowego cięcia blach ustawiane są automatycznie, dzięki czemu są one powtarzalne. Nawet bardzo precyzyjne, trudne do osiągnięcia efekty jesteśmy w stanie w 100 procentach {odtworzyć na następnym materiale.
  • redukcja kosztów – w związku z pełną automatyzacją i powtarzalnością, można ograniczyć finanse które związane są z utratą materiału. Laser wytwarza niebywale cienką wiązkę, zapewniającą perfekcyjne cięcie, co nie uszkadza przy tym pozostałej części materiału.