Ukulele jest instrumentem, który w ostatnim latach przechodzi prawdziwy renesans pod względem popularności. Coraz więcej osób decyduje się na naukę gry. Wielu zawodowych muzyków także gra na ukulele. Czym tak naprawdę jest, jak wygląda i jakie ukulele dla początkujących będzie najlepsze?

Pod jakimi względami ukulele przypomina gitarę?

Należy rozpocząć od samej budowy. Instrument ten może kojarzyć się nade wszystko z niewielką gitarą – jest to skojarzenie słuszne jeśli chodzi o wygląd. Od gitary jednak ukulele różni się przede wszystkim ilością strun – ma je cztery. Dźwięku również nie należy porównywać do tych wydobywających się z pudła rezonansowego zwykłej gitary. Mamy tu do czynienia z o wiele wyższymi, energicznymi dźwiękami, które kojarzą się z tradycją i kulturą Hawajów i innych egzotycznych rejonów świata.

Jakie ukulele dla początkujących wybrać?

Jak wybrać ukulele dla początkujących? Nade wszystko trzeba wiedzieć, że jest kilka typów tego instrumentu. Najbardziej polecane ukulele dla początkujących to ukulele sopranowe, które charakteryzuje się skromnymi gabarytami, niewygórowaną ceną oraz wysoką dynamiką gry. Korzysta się z niego przede wszystkim do uczenia się chwytów oraz prostych utworów. Dla bardziej profesjonalnych muzyków odpowiednie będzie ukulele koncertowe, barytonowe lub tenorowe, ale są to opcje o wiele mniej poręczne i o wiele droższe.

Nauka grania na ukulele jest bardzo łatwa, a w internecie znaleźć można mnóstwo poradników w tej dziedzinie. Jest to instrument ze wszech miar przystępny i nadaje się dla początkujących osób, które do tej pory nie miały do czynienia z graniem na jakimkolwiek innym. Ukulele jest małe, wdzięczne i mało kosztowne.