Dzisiejszy świat jest zdominowany hasłami dotyczącymi ochrony środowiska. Trwa ogromna transformacja energetyczna – ropę i gaz zastępuje się mniej emisyjnymi odnawialnymi źródłami energii. Odchodzi się również od plastiku. Wszystko to ma na celu ograniczenia(e) coraz bardziej odczuwalnych zmian klimatycznych.

Co więcej, zasoby naturalne, którymi obdarowuje nas Ziemia są zużywane. Wobec zaistniałych okoliczności, ponowne wykorzystanie zużytych już zasobów staje się rzeczą nieodzowną.

Segregacja odpadów, którą znamy z naszych gospodarstw domowych dotyczy też odpadów metalowych. Nie tworzy się jednak na nie specjalnych pojemników. Odpadów metalowych pozbywamy się w skupie złomu. Jest to o tyle korzystne, że jeszcze można w ten sposób zarobić. Skupy z radością przyjmują każde ilości metali kolorowych, które po przetopieniu mogą dalej odsprzedawać doliczając swoją marżę.

Czy wszystkie metale można poddać recyklingowi?

Dobrze jest wyjść od przedstawienia co się ukrywa pod pojęciem “metale kolorowe”. Zaliczamy do nich wszystkie metale oraz ich stopy, które nie posiadają w swoim składzie żelaza. Najpopularniejsze i najczęściej używane metale kolorowe to przykładowo miedź, aluminium czy mosiądz.

Podobnie jak inne odpady podlegające segregacji, metale kolorowe można poddawać odzyskowi. Konieczne są do tego właściwe zasoby i wystarczająca ilość odpadów.

Zakupione przez złom metale są segregowane. W dalszej kolejności po małej obróbce transportuje się je do hut. Huty przetapiają zezłomowany metal w pełnoprawny produkt. Taki produkt magazynowany jest w magazynach, skąd pokonuje drogę do kolejnych kupców.

Metale, które podlegają powyższemu procesowi to głównie metale i stopy, w których składzie znajduje się aluminium, miedź i mosiądz. Są to substancje często i chętnie wykorzystywane w różnych sektorach gospodarki. Ich cechy chemiczne powodują, że posiadają wiele zastosowań. Co więcej – większość przedmiotów, z których korzystamy na codzień w pewnym stopniu bazuje na metalach kolorowych.

Miedź oraz aluminium zaliczają się do najdroższych surowców, które można oddać na skupie złomu. W związku z tym jeśli zgromadzimy sporo odpadów warto odwiedzić skup aluminium lub skup miedzi. Warszawa, Wrocław czy Kraków – w każdej miejscowości spotkamy tego typu firmy.

Miedź, aluminium i ich zastosowanie

Metale kolorowe przez wzgląd na swoją uniwersalność są użyteczne w wielu sektorach. Ich ograniczona podaż skutkuje tym, że generuje się popyt na odzyskane i obrobione surowce.

Odzyskiwanie metali jest kosztochłonnym zajęciem. Mimo to jest to aktywność w dalszym ciągu opłacalna. Recykling metali niesie korzyści dla każdej z zainteresowanych stron.

Kowalski pozbywa się odpadów z domu i przy okazji zarabia. Skup aluminium i miedzi pozyskuje pożądany materiał. Skup miedzi później zarabia na zakupionym produkcie sprzedając go hutom i pozostałym wykazującym zainteresowanie przedsiębiorstwom. Jakie dyscypliny gospodarki najchętniej pracują ze złomami? To zależy od tego, czym określony skup handluje.

Skup miedzi – jakim branżom pomaga?

Miedź zaliczana jest do grupy metali półszlachetnych. Jest stosunkowo miękkim i kowalnym pierwiastkiem. Cechuje się bardzo dobrą przewodnością elektryczną. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest częste stosowanie jej w różnego typu urządzeniach i systemach elektronicznych i elektrycznych.

Najczęściej pozyskuje się ją wtórnie ze starych przewodów i kabli elektrycznych. Spore ilości miedzi spotkać można też w instalacjach hydraulicznych. Z miedzi korzysta chętnie branża budowlana – wykorzystuje ją do produkcji rynien, parapetów i pokryć dachowych. Poza dobrym przewodnictwem elektryczności, miedź również sprawdza się jako wymiennik ciepła. Ta funkcja pozwala odszukać ten pierwiastek w chłodnicach i grzejnikach.

Cena miedzi na rynkach globalnych jest dość wysoka. Zatem, jeśli po remoncie bądź wymianie urządzeń w domu zostało nam nieco tego rudego pierwiastka i chcemy zarobić, warto odwiedzić skup miedzi. Warszawa jest miastem, gdzie dostaniemy za kilogram miedzi najlepszą stawkę. Jednak nie ma się czym przejmować – niemal wszędzie handel miedzią jest opłacalny.

Skup aluminium – kto jest ich klientem?

Aluminium to kolejny wysoce ceniony metal. Używa się z niego w przemyśle lotniczym, stoczniowym, motoryzacyjnym, budowlanym, a nawet spożywczym. Jest plastyczny co daje możliwość dowolnego zmieniania jego kształtu. Każdy z nas pił kiedyś colę lub inny napój z puszki – puszki oczywiście robi się z aluminium. Jest to tylko jeden z przykładów wykorzystania tego pierwiastka.

Aluminium można pozyskiwać z części samochodowych, a także z różnych elementów konstrukcji maszyn, blach czy instalacji. Wiele osób zbiera też puszki po napojach i dla dodatkowego zarobku oddaje je na skup aluminium.

Gdzie skupuje się najwięcej złomu?

Skupy metali kolorowych to często dobrze funkcjonujące biznesy. Produkcja odpadów, mimo wszystkich apeli nie zmniejsza się. Wobec tego niezbędne są podmioty, które w bezpieczny i odpowiedni sposób zajmą się utylizacją.

Dobrym pomysłem wydaje się otworzyć skup miedzi lub skup aluminium. Warszawa jako miasto stale się powiększające mogłaby być dobrą lokalizacją.