Skąd pomysł na dopisanie pracy zdalnej do kodeksu pracy?

W marcu 2020 gdy w Polsce pojawiła się pandemia i wszystkie związane z nią ograniczenia, trzeba było całkowicie zmienić sposób działania dużej ilości miejsc pracy. Niemal wszystkie restauracje trzeba było pozamykać, w wielu miejscach musiały zostać zastosowane modyfikacje, tak żeby jak najbardziej zminimalizować spotkania pracowników. W takich spółkach, gdzie można było to zrobić, pracownicy szli na pracę zdalną i pojawiły się wątpliwości jak regulować taką pracę. Do tej pory nie było to popularne rozwiązanie, firmy zostały pozostawione same sobie przy ustalaniu zasad pracy poza biurem.

Jak zostaną uregulowane przepisy w zakresie realizowania pracy zdalnie?

Zmodyfikowany kodeks pracy ma opisać także możliwość pracy z domu znaleźć się mają takie rzeczy jak:

  • określenie zasad wykonywania pracy w domu,
  • możliwość wykonywania pracy zdalnej na prośbę pracownika,
  • uprawnienia do anulowania pracy zdalnej zarówno przez przełożonego, jak i przez osobę zatrudnioną,
  • unormowanie obowiązków przełożonego wobec pracownika,
  • kontrola pracy poza siedzibą firmy osoby zatrudnionej przez przełożonego,
  • zakaz dyskryminacji pracownika, który pracuje zdalnie

Dzięki temu znajdą się w nim wszelkie potrzebne zalecenia zarówno dla pracowników jak i pracodawców. To co jest najważniejsze to, że przełożony wyrażający zgodę na pracę poza biurem pracownika mimo wszystko musi zapewnić mu materiały i sprzęt niezbędne do tej pracy, a także opłacić ewentualne naprawy urządzeń. Powinno się także mieć świadomość, że możliwa jest tak samo praca zdalna na stałe jak i okazjonalna. W takiej sytuacji pracownik może zanieść prośbę na papierze albo w formie maila. Mówiąc o okazjonalnej pracy zdalnej mamy na myśli pracę nie więcej jak 12 dni w roku kalendarzowym. Co istotne to pracownik musi chcieć okazjonalnie pracować z domu i pracodawca nie może sam go na nią wysłać.

Co z przepisami BHP w trakcie wykonywania pracy zdalnie?

Pracownik wykonujący swoje obowiązki zdalnie również będzie musiał stosować się do przepisów BHP. Nie będą one jednak aż tak rozbudowane jak w przypadku pracy w biurze. Zapisy, które mają znaleźć się w nowym kodeksie pracy mają poruszyć temat oświadczenia, w którym pracownik zadeklaruje, że jego miejsce pracy w domu gwarantuje bezpieczną i higieniczną pracę. Jeśli jeszcze przed zawarciem umowy o pracę potencjalny zatrudniony powie, że chce wykonywać pracę w pełni zdalnie, to zostanie mu umożliwione przejście szkolenia BHP w formie elektronicznej.

Jeśli w dalszym ciągu nie wiecie co dokładnie zmieni się i jakie kroki powinniśmy poczynić z pracownikiem, który będzie chciał pracować poza siedzibą firmy w 100% lub chociaż okazjonalnie to powinniście skontaktować się z kancelariami adwokackimi, które pomogą przy zrozumieniu nowych przepisów. Odpowiednim miejscem będzie kancelaria adwokacka w Mińsku Mazowieckim, gdzie prawnicy specjalizują się w kodeksie pracy.