Jak odbywa się malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe to technika, która stosuje kilka etapów, żeby powierzchnia zyskała nowy kolor. Najpierw malowany przedmiot trzeba bardzo dobrze wyczyścić. Przedmiot nie może mieć żadnych pyłów, tłuszczy czy też rdzy. Potem nanosi się farbę za pomocą napylania. Tego typu proszek zostaje w jednym miejscu dzięki siłom elektrostatycznym. Na koniec trzeba utwardzić taką farbę w wysokiej temperaturze. Dopiero po tym możemy mieć pewność, że farba jest trwała.

Taka metoda malowania stosowana jest od prawie 50 lat i została już całkiem mocno udoskonalona. Dzięki temu aktualnie możemy korzystać z odporności na korozję, uszkodzenia mechaniczne i wahanie temperatur. Elementy, które pomalujemy taką metodą zyskają gładką powierzchnię i nie pojawią się na nich smugi.

Jakie wyróżniamy typy farb proszkowych?

Na rynku kupić możemy wiele różnych farb do wykorzystania podczas malowania proszkowego. Podzielimy je na:

  • poliestrowe,
  • epoksydowe,
  • epoksydowo-poliestrowe.

Mają inny skład chemiczny, a razem z nim właściwości otrzymanej powłoki. Farby proszkowe poliestrowe mają w składzie najwięcej żywic poliestrowych i zazwyczaj używane są podczas malowania felg samochodowych albo ram motocykli. Możemy znaleźć też meble i balustrady, które pomalowane są za pomocą tej farby proszkowej. Powłoka, która tworzy się po wykorzystaniu farby proszkowej jest odporna na promieniowanie słoneczne i z tego powodu spotkamy ją tak często na przedmiotach, które są na zewnątrz. Na dodatek nie rdzewieje i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Drugi rodzaj farb proszkowych to takie epoksydowe. One także stworzone są z żywicy, ale tym razem jest to żywica epoksydowa. W swoim składzie chemicznym mają również dodatek pigmentów oraz środków pomocniczych. Co za tym idzie farba posiada odpowiednią konsystencję i sprzyja to elektryzowaniu się jej cząstek. Kolejnym plusem tego składu chemicznego jest brak pęcherzyków powietrza. Tego typu farby proszkowe stosowane są podczas malowania rzeczy i elementów, które nie znajdują się na dworze, dlatego że nie są one odporne na promieniowanie słoneczne. Zazwyczaj jednak maluje się nimi sprzęty RTV i AGD, dlatego że nie jest łatwo je uszkodzić lub zarysować.

Kolejny typ farb to tak zwany mix. Jest to farba proszkowa epoksydowo-poliestrowa i w jej składzie są obydwie żywice. Tak samo jak przy farbie epoksydowej, raczej nie stosuje się jej do malowania rzeczy, które finalnie mają być na dworze. To co jednak wyróżnia ją to, że jest odporna na wysokie temperatury. To właśnie z tego powodu zazwyczaj używa się jej do malowania kaloryferów i obudowy bojlerów. Oprócz tego zastosowanie znajdują przy ceramice oraz częściach samochodowych, jednak zobaczyć można je także na urządzeniach przemysłowych i rolniczych.

Co jest potrzebne doi malowania proszkowego?

Najpierw warto poinformować, że podczas malowania proszkowego jest obowiązkowy fachowy sprzęt, który kosztuje sporo pieniędzy. Głównie dlatego najczęściej jest ono używane w przemyśle. Jeżeli mimo wszystko chcemy stworzyć domowy warsztat w Lublinie to rzeczą najistotniejszą jest zagwarantowanie odpowiedniego oświetlenia i wentylacji w miejscu, gdzie będziemy używać farb proszkowych.

Ponieważ malowana proszkowo powierzchnia musi być dokładnie wyczyszczona oraz odpylona to najpierw musimy mieć szlifierkę i urządzenie do oczyszczania.

Następnym istotnym akcesoriem jest pistolet natryskowy. W sklepach znajdziemy takie ręczne i automatyczne. Dodatkowo pistolety natryskowe produkowane są w różnych rozmiarach.

Następny etap to utwardzanie farby, a podczas tego konieczny będzie piec do polimeryzacji farby. To dzięki niemu powierzchnia staje się gładka i jednolita. Piece mogą być gazowe, olejowe i takie na prąd. Oczywiście musimy też nabyć farbę proszkową.

Malowanie proszkowe to bardzo ekologiczna i bezpieczna dla ludzi metoda. W dodatku zapewnia naprawdę dobre efekty i jest niesamowicie trwała. Jeśli zastanawiacie się zdecydować się na nią to wiedzcie, że ma ona zdecydowanie więcej zalet niż wad.