Kiedy przegląda się ogłoszenia o pracę, bardzo często można zetknąć się z wymogami dotyczącymi tego, że potencjalny kandydat musi ukończyć kurs SEP. Wydaje się jednak, że niewiele osób wie, czym tak naprawdę jest to szkolenie i jak się odbywa. Warto rozwiać pewne wątpliwości.

Co to jest kurs SEP?

Przede wszystkim kurs SEP jest pewnego rodzaju szkoleniem nieobowiązkowym, jakie może podjąć każdy, kto ukończył osiemnaście lat. Przed uczestnikiem kursu nie stawia się poza tym żadnych wymagań, dlatego w zasadzie każdy może się go podjąć. Kurs SEP dzieli się na trzy kategorie: elektryczne, gazowe i energetyczne. 

Szanse na rynku pracy

Największa część pracodawców patrzy przychylnie na kurs SEP z kategorii elektrycznej, ale ukończenie pozostałych także jest niezwykle przydatne na rynku pracy. Ba; w niektórych branżach zaliczenie tego szkolenia jest obowiązkowe. 

Jak przebiega kurs SEP?

Kurs SEP może mieć miejsce w ciągu jednego dnia. Przez pierwszych kilka godzin kandydat bierze udział w wykładach dotyczących kwestii z wybranej kategorii. Następnie odbywa się egzamin ustny, którego zaliczenie uprawnia do otrzymania dyplomu, a zatem uprawnień w danej dziedzinie. 

Ukończenie kursu SEP jest w tych czasach bardzo doceniane przez liczne firmy zajmujące się elektryką czy gazownictwem. Jeśli czujesz potrzebę, aby podnieść swoje kwalifikacje, a przy tym również status na rynku pracy, będzie to świetny pomysł.