Kupując samochód większość osób bierze pod uwagę jak dużo pali. Jest to bardzo ważny bodziec, gdyż benzyna do najtańszych nie należy i najczęściej na stacji paliw zostawiamy sporo pieniędzy. Od czego więc zależy wielkość spalania pojazdu i co warto zrobić, żeby je jak najbardziej zminimalizować?
Jak obliczyć spalanie samochodu?
Ile spalają samochody? Najłatwiejszym sposobem jest zczytanie tego komunikatu z czytnika, który znajduje się w prawie każdym dzisiejszym samochodzie. Warto mimo wszystko wiedzieć, że informacja ta jest hipotetyczna i nie zawsze pokazywana wartość będzie prawidłowa. Sprawdzonym, ale jednak wymagającym czasu sposobem, jest zrobienie pomiarów samodzielnie. W tym celu najpierw trzeba napełnić pełen bak paliwa i zapisać jaki był przebieg, a później jeździć aż skończy się paliwo i ponownie napełnić bak. Mając świadomość jak wiele kilometrów zrobiliśmy z pełnym bankiem i widząc jak wiele paliwa udało się wlać do pełna, możemy łatwo wyliczyć spalanie. W takiej sytuacji trzeba podzielić ilość zużytego paliwa – czyli to, ile zatankowaliśmy – przez ilość kilometrów, które przejechaliśmy od tankowania do tankowania a na koniec pomnożyć to przez 100. Tym sposobem otrzymamy średnie spalanie naszego auta przy zrobionym przebiegu. Bez dwóch zdań należy wiedzieć, że zupełnie inne spalanie wyjdzie nam jeśli jechaliśmy autostradami, a inna wartość będzie jeżeli poruszaliśmy się po dużym, zakorkowanym mieście.
Dlaczego samochód tak dużo pali?
Wysokie spalanie pojazdu może powodować kilka różniących się od siebie czynników. Jednym z nich są niewielkie awarie samochodu. Przykładowo źle działający termostat sprawia, że silnik się dłużej rozgrzewa, a w związku z tym spalanie paliwa może wzrosnąć nawet o 30%. Następną częścią, której niesprawność zwiększa spalanie, są wtryski paliwa. Jeżeli nie działają poprawnie to silnik nie pracuje równo, co za tym idzie paliwo jest dawkowane błędnie i może mocno zwiększyć się jego spalanie. Często ludzi dziwi, że opony również mają wpływ na spalanie paliwa. Za małe ciśnienie w nich wpływa na wzrost zużycia paliwa. Powinno się więc dbać o taki drobiazg. Mocno oczywistą sprawą, a jednak nie każdy jest tego świadom, jest regularne zmienianie oleju, filtrów a także sprawdzanie stanu świec zapłonowych.
Poza usterkami auta, na to jak duże jest spalanie wpływa nasz sposób jazdy. Samochód pali o wiele więcej podczas gwałtownego przyspieszania i hamowania, ale również kiedy stoimy w korku.
Jak wpłynąć na spalanie samochodu?
Po pierwsze należy nie zapominać o zmianie biegów na czas. Nie powinno się gwałtownie startować i jechać na pierwszym biegu dopóki nie osiągnie się 30 km/h. Zdecydowanie lepiej dla naszego portfela jest zmieniać biegi jak najszybciej się da. W następnej kolejności – jednakowa prędkość. Gwałtowne gazowanie i hamowanie nie jest korzystne jeśli chodzi o spalanie samochodu. Kolejną ważną rzeczą jest obciążenie samochodu. O wiele lepsze spalanie jest, jeżeli poruszą się nim jedna osoba. Powinno się więc nie przewozić w bagażniku rzeczy, które nie są nam niezbędne. Jeżeli zależy nam na najlepszym spalaniu to warto trzeba zapomnieć o podgrzewanych fotelach i bardzo mocno ustawionej klimatyzacji, ponieważ zużywają one prąd, a to bez wątpienia wpływa na ilość spalanej benzyny.