Z całą pewnością dzisiaj umiejętność władania językami jest bardzo istotna z tego powodu warto zaznajamiać dzieci od małego z językami. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku jest dobrym pomysłem. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to przykładowe miasto gdzie znajdziesz dwujęzyczną szkołę podstawową. Zachęcamy do przeczytania naszego tekstu, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Czym jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona to proces w którym rodzice wprowadzają dwujęzyczność w życie dziecka. Kiedy zacząć? Prawdę mówiąc to najlepiej jest zacząć uczyć dziecka języka obcego tak wcześnie, jak tylko będziecie mogli. Z wprowadzeniem dwujęzyczności nie ma sensu czekać. Czy wiesz, że już noworodek od początku swojego życia podświadomie uczy się melodyjki języka i poszczególnych dźwięków. Aby wprowadzić dwujęzyczność masz czas do trzeciego roku życia dziecka. Warto również zdecydować się na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Nauczanie dwujęzyczne – czym jest?

Nauczanie tego typu to system polegający na nauczaniu pojedyńczych przedmiotów w dwóch językach. W efekcie prowadzi się do rozwoju kompetencji językowych, które osiągają uczniowie. Plusy tego sposobu nauki to:

  • ustanawianie postaw zrozumienia odmienności geograficznej a także tej w kulturze obszaru językowego który jest inny niż ojczysty;
  • nauka literatury, kultury a także historii krajów, które znajdują się za granicą;
  • szybszy dostęp do międzynarodowych programów edukacyjnych;
  • możliwości zagranicznej nauki.

Jakie są zalety dwujęzyczności?

Zalet dwujęzyczności jest ogrom. Poniżej je wypunktowaliśmy.

  1. Nauka tolerancji
    Czy zdajesz sobie sprawę, że dwujęzyczne dzieci są bardziej tolerancyjne. Dzieje się tak ze względu na to, że intuicyjnie odczuwają, że nie istnieje jedna obiektywna prawda.
  2. Dziecko będzie miało lepszą wymowę.
    Włączaj dziecku piosenki w języku obcym, a będzie ono miało zdolność samodzielnie skorygować swój akcent.

Korzyści dla opiekunów

Decyzja o wprowadzaniu dwujęzyczności może przynieść korzyść wszystkim domownikom. Rodzice aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą władać językiem obcym, a czasem także się z nim doszkalać.

Dwujęzyczność – jak wpływa na rozwój dziecka?

Badania potwierdzają, że wychowywanie dziecka w dwujęzyczności pomaga z jego rozwojem. U dziecka szybciej rozwija się myślenie elaastyczne i abstrakcyjne. A także dwujęzyczność rozwija pamięć krótkotrwałą i ma niebagatelny wpływ na szybsze opanowanie nowego języka. W sytuacji, gdy rodzice położą odpowiedni nacisk na naukę języka, z czasem zakres słownictwa dziecka będzie o wiele bogatszy co pozwoli na swobodne posługiwanie się dwoma systemami językowymi.