Metoda formowania rotacyjnego pozwala na wytwarzanie produktów niewypełnionych w środku. Usługa roto używana jest do tworzenia detali wielkogabarytowych. Przeczytaj nasz artykuł aby doinformować się na czym dokładnie ta metoda polega.

Czym jest formowanie rotacyjne

Formowanie roto jest jedną z technologii przetwarzania tworzyw sztucznych. Ta metoda polega na rozprowadzeniu tworzywa sztucznego, i umieszczeniu go wewnątrz rozgrzanej formy, po jego powierzchni wewnętrznej. Do czego stosuje się tę metodę?

Rotomoulding ma zastosowanie do np. do produkcji wyrobów plastikowych które mają różną grubość ścianek i dowolny kształt czy też przeróżne kolory. Rzeczy które są otrzymane w ten sposób można wykorzystać w przemyśle, handlu, medycynie, a nawet w rolnictwie.

Czym charakteryzuje się przebieg formowania rotacyjnego?

Podczas formowania roto, forma obraca się w wielu kierunkach, co uniemożliwia równomierny rozkład tworzywa sztucznego. Sprawia to, że istnieje możliwość zachowanie jednakowej grubości wszystkich ścianek. Wsparcie dla ogrzewającego formę ruchu gazu to wentylator, którego działanie pomaga w wyrównaniu temperatury w komorze. To z kolei bardzo wpływa na poprawę współczynnika wnikania ciepła do formy. Kiedy forma osiągnie temperaturę która umożliwia przetopienie i rozpływanie tworzywa, pojawia się jej niezbyt szybkie chłodzenie, które ma na celu minimalizację wewnętrznych naprężeń i zapobieganie powstawaniu zniekształceń detali.

Jak są zalety formowania rotacyjnego

Formowanie roto ma bardzo wiele zalet. POcząwszy od tego, że rotowane rzeczy w zasadzie nie mają żadnych rys, czy też szwów spawania. A takżę, formowanie rotacyjne umożliwia wyprodukowanie dużych przedmiotów w sposób ekonomiczny.