Agregat prądotwórczy jest chętnie wybieranym urządzeniem ze względu na swoje liczne zalety. Używany jest tam, gdzie nie ma energii elektrycznej dostarczonej z elektrowni lub, gdy ma miejsce awaria prądu. Jednak na rynku można znaleźć wiele różnych modeli agregatów, co niekiedy wprowadza w zakłopotanie. Oprócz tego warto koniecznie wziąć pod uwagę kilka podstawowych aspektów, ponieważ dzięki temu urządzenie będzie w pełni funkcjonalne i przydatne. Jak działają agregaty prądotwórcze? Kiedy są najczęściej używane? Który agregat prądotwórczy wybrać?

Agregat prądotwórczy – w jaki sposób działa?

Najważniejszym celem urządzenia jest generowanie energii elektrycznej. Sprzęt można podzielić na trzy elementy. Pierwszą z nich jest silnik spalinowy. To właśnie on dostarcza niezbędnej ilości energii, co jest możliwe dzięki spalaniu paliwa. W agregatach nie może zabraknąć też prądnicy. Dzięki niej ruch obrotowy silnika może zostać przełożony bezpośrednio na prąd elektryczny. Żeby prąd mógł być wykorzystywany dalej, wymagane jest jeszcze zamiana go na przemienny typ energii, zajmuje się tym ostatnia część agregatu – falownik.

Agregat prądotwórczy – kiedy się go używa?

Urządzenia stosowane są głównie tam, gdzie nie ma prądu. Sprawdzają się przykładowo w lesie, na placu budowy czy w czasie robót drogowych. Agregaty doskonale sprawdzają się też jako awaryjne źródło zasilania. Chętnie kupowane są do domków jednorodzinnych czy letniskowych.

Jaki rodzaj silnika może być zastosowany w agregatach prądotwórczych?

Wśród agregatów można znaleźć różne typy silnika, najczęściej wybierany jest:

Silniki diesla

Są wyjątkowo proste i energooszczędne, urządzenie jest wyjątkowo sprawne – jedyną wadą będą trudności w uruchomieniu urządzenia w niższych temperaturach.

Dwusuwowe silniki benzynowe

Choć taki rodzaj urządzenia będzie wyjątkowo solidny oraz nieskomplikowany, jego wadą będzie nieco nierówna praca.

Czterosuwowe silniki benzynowe.

Wybierane są ze względu na równomierną oraz wydajną pracę, a dzięki dużej mocy urządzenie uruchomi się także w niskich temperaturach.

Agregaty prądotwórcze na propan-buta – co warto na ich temat wiedzieć?

Jednym z popularniejszych rozwiązań są modele zasilane propanem-butanem. W takim modelu paliwo dostarczane jest z doprowadzonej do domu instalacji lub butli, w której znajduje się propan-butan. Dla urządzenia charakterystyczne są między innymi atrakcyjne koszty eksploatacji. Agregat będzie również ekologiczny i zdecydowanie solidniejszy niż inne typy. Urządzenia na gaz ziemny są żywotne – dzięki temu, że paliwo nie zawiera związków wywołujących korozję tłoku, głowicy czy zaworów.

Doświadczony producent to Himoinsa – agregaty prądotwórcze na gaz i nie tylko. 

Który agregat prądotwórczy wybrać?

Agregaty prądotwórcze można również podzielić w zależności od konstrukcji. Podstawowym rozwiązaniem są warianty stacjonarne. To właśnie dzięki nim można wygenerować maksymalnie dużo energii, jednak trzeba pamiętać, że ich przetransportowanie w inne miejsce jest utrudnione. Z tych względów klienci, którzy planują mieć agregat zawsze pod ręką wybierają zwykle wariant przenośny. Charakteryzuje się on praktycznymi uchwytami oraz kołami. Innym rodzajem jest też walizkowy agregat. Nazwa odwołuje się do wygodnego kształtu urządzenia, które ma uchwyt i jest bardzo lekkie.

Jakie są najważniejsze zalety agregatu prądotwórczego?

Najważniejszą zaletą agregatu jest wytwarzanie wysokiej jakości energii elektrycznej przy jednoczesnych niewielkich stratach podczas produkcji. Dzięki temu możliwe jest wydajne generowanie energii elektrycznej nawet w dużym przedsiębiorstwie w czasie długiej awarii zasilania. Następną olbrzymią korzyścią będą niewielkie koszty utrzymania, ze względu na zastosowanie paliwa. Sam zakup to także nieduży wydatek. Najlepsze urządzenia są dostępne już za kilka tysięcy. Dzięki temu, że na rynku dostępnych jest wiele wariantów urządzeń, każdy znajdzie urządzenie dopasowane do indywidualnych wymagań.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie agregatu prądotwórczego?

Obecnie mnóstwo firm zajmuje się sprzedażą agregatów prądotwórczych. Niemniej żeby zyskać gwarancję niezawodności i wysokiej jakości urządzenia, przy wyborze rzetelnej firmy powinno się wziąć pod uwagę kilka najistotniejszych aspektów. Po pierwsze marka powinna mieć wieloletnie doświadczenie. Liderzy dostarczają sprzętów, które charakteryzują się efektywną pracą, a w dodatku będą sprawne przez wiele lat. Warto przejrzeć rekomendacje firmy, które dostępne są w Internecie, ponieważ są one gwarancją rzetelności oraz wiarygodności sklepu.