Pamięć masowa jest wykorzystywana do trzymania na niej dużej ilości danych. Pamięcią masową jest między innymi dysk HDD lub SSD, który jest wbudowany w komputer, ale są też pamięci masowe na dyskach przenośnych. Popularne przenośne pamięci masowe to przykładowo płyta CD, karta pamięci albo pendrive. Czym różni się pamięć masowa od pamięci operacyjnej? Jakie pamięci masowe będą odpowiednie do domu, a jakie dla firmy?

Pamięć operacyjna a masowa

Pamięć masowa służy do przechowywania danych nieprzerwanie. Chodzi o to, że nie ważne czy odłączysz komputer z zasilania, odłączysz dysk, przełożysz go do innego urządzenia, a potem ponownie zamontujesz w pierwotnym laptopie, pliki, które wgrałeś będą tam wciąż. Do momentu kiedy ich nie usuniesz z pamięci. 

Pamięć operacyjna dla odmiany resetuje się każdorazowo kiedy wyłączasz komputer. Oznacza to, że po każdym ponownym włączeniu możesz ją zapisywać od początku, a ona przy zamykaniu znowu się wyczyści. Wynika to z tego, że użytkowana jest do wykonywania działań w danej chwili.

Jaką pamięć masową kupić do domu?

Prywatny użytkownik pamięci masowej prawdopodobnie nie wymaga wielkich zabezpieczeń albo nośników danych, które mieszczą terabajty. Do używania w domu świetnie nada się flash USB a także karta pamięci. Jedno i drugie znajdziemy w różnych opcjach wielkościowych i są dostępne w każdym sklepie z komputerami oraz supermarkecie. Pamięć flash USB znajdziemy także w opcjach szyfrowanych – jest to dobre możliwość dla bardziej wymagających klientów pamięci masowej.

Wymienione rozwiązania będą wystarczające kiedy potrzebujesz zewnętrznego nośnika danych aby kopiować na niego dane takie jak obrazki, filmy albo muzyka. Jest to również dobre zabezpieczenie od usunięcia tych plików z laptopa.

Pozostaje oprócz tego temat pamięci masowej w charakterze dysku twardego. Istnieją dyski HDD i SSD. Dysk SSD kosztuje więcej, ale jest zdecydowanie solidniejszy i szybszy. Jeżeli myślimy o rozszerzeniu pamięci sprzętu wystarczy nabyć dysk HDD, ale jeżeli chcielibyśmy sprawić, że będzie szybszy lepiej kupić dysk SSD. Tego typu pamięć masowa jest montowana na stałe w laptopie. W laptopach wykorzystywanych w domach będą odpowiednie obydwie pamięci masowe. Wiele zależy od tego czy sprzęt służy nam do jest w celach przeglądania internetu i przeglądania filmów, czy może do pobierania dużej ilości danych z internetu i grania w gry, które bywają wymagające pod względem sprzętowym.

Jaką pamięć masową kupić do firmy?

Jeżeli szukasz idealnego narzędzia do firmy to bez wątpienia masz zupełnie odmienne standardy pod względem pamięci masowej niż prywatny użytkownik. Niezaprzeczalnie ważniejsza jest kwestia zabezpieczenia plików, które mają być tam wrzucane. Chodzi tutaj zarówno o zabezpieczenie przed pomyłkami pracowników jak i przed oprogramowaniami zewnętrznymi. Powinno się też zwrócić uwagę na powstawanie kopii zapasowej, czy jest, jeśli tak to czy jest to automatyczne czy samemu trzeba o to zadbać. Na dodatek ważne jest aby komputery firmowe chodziły szybko i bez trudności. Warto więc sprawdzić czy pamięć masowa wspomaga taką procedurę.

W dużych firmach w biurach graficznych lub informatycznych dużo lepszym wyborem będzie dysk SSD niż HDD. 

W ostatnim czasie popularne zaczynają być całe systemy pamięci masowej, przykładowo NAS. Korzystają one z dostępu do sieci ale tylko dla konkretnych sprzętów. Procedura ta jest korzystniejsza cenowo i bezpieczniejsza niż używanie chmury.

Jeśli chcesz zapoznać się szerzej z tematem, sprawdź Data Experts – pamięć masowa.