Beton zwykły w połączeniu ze stalą zbrojeniową jest nierzadko stosowany podczas tworzenia fundamentów, stropów czy schodów. Jednak dzięki zmianom formy miksów betonowych możliwe jest także uzyskanie produktów o oryginalnej specyfikacji. Za sprawą takiego betonu możliwe jest tworzenie elementów, które będą pełnić funkcje dekoracyjne, ciepłochronne oraz odwadniające.

Beton zwykły

Beton zwykły jest dość często używany do tworzenia elementów konstrukcyjnych takich jak ściany osłonowe czy też pustaki, w deskowaniach a także w formie wylewek. Niestety ten rodzaj betonu pomimo tego, że jest solidny to ma predyspozycje do pękania i rozwarstwiania się. Wylewki betonu zwykłego nie powinno się robić w zimie.

Do produkcji tego rodzaju betonu, wykorzystuje się kruszywo naturalne jak na przykład żwir lub kruszywo łamane jak między innymi granit.

W nawiązaniu do norm europejskich, które opisują beton zwykły jako tworzywo o gęstości 2 000-2 600 kg/m3, to ta terminologia obejmuje również betony o indywidualnych parametrach – np. betony mrozoodporne, betony mostowe albo betony hydrotechniczne.

Co to są i jakie istnieją klasy betonu?

Wszystkie rodzaje betonu posiadają określoną klasę, która mówi o tym jaka jest gęstość pozorna i wytrzymałość na ściskanie. W takim podziale działają ogólnie przyjęte normy europejskie. Klasy betonu są określane przez literę i tak betony ciężkie posiadają oznaczenie „C” a lekkie „LC”.

W klasie betonu oprócz liter są także liczby i oznaczają one napomkniętą wcześniej wytrzymałość. W sytuacji betonów ciężkich i zwykłych istnieją klasy od C8/10 do C100/115. Betony lekkie za to mają zakres od LC8/9 do LC 80/88. 

A więc jeżeli chcemy postawić domek jednorodzinny to najczęściej będziemy zmuszeni sięgnąć po beton o wskaźnikach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30.

Wszystko o rodzajach betonu

W sklepach można nabyć dużo różnych typów betonu, jest ich co najmniej kilkanaście i każdy z nich różni się lekko składem, a w konsekwencji gęstością i także zastosowaniem. 

Wyodrębnić możemy przykładowo beton hydrotechniczny, nawierzchniowy, samozagęszczalny, samopoziomujący, lekki, wysokowartościowy, wodoszczelny, architektoniczny oraz ze zbrojeniem rozproszonym.

Na przykład beton samozagęszczalny zazwyczaj będzie wykorzystywany do zrobienia elementów żelbetowych, które powinny mieć trudne formy lub gęste zbrojenie i nie ma możliwości zastosowania wibratorów, które powinny je utwardzić. 

Beton hydrotechniczny natomiast znajduje zastosowanie przy wznoszeniu konstrukcji służących kształtowaniu zasobów wodnych. Jest tak dlatego, że charakteryzuje się niezwykle wysoką odpornością na zawilgocenie, minusowe temperatury i wypłukiwanie.

Beton architektoniczny znowu jest niezwykle często spotykany podczas wykańczania pomieszczeń gdyż cechuje się niesamowitą solidnością a równolegle estetycznie się prezentuje. Elementom wykonanym z betonu architektonicznego można nadać każdy kształt, strukturę i barwę.

Jak widzicie jest wiele typów betonu i zanim dokonacie wyboru należy się dowiedzieć jaki rodzaj będzie nam potrzebny. Powinniście także zadbać o to, żeby firma, z której chcecie wziąć beton była sprawdzona, a taką z pewnością znajdziecie w województwie Pomorskim. W Gdańsku i Gdyni istnieje dużo fachowych producentów betonu, dla przyładu Polgravel – beton i z pewnością nie będziecie rozczarowani zamawiając od nich materiał.