Obora dla bydła mlecznego będzie się lekko różnić od obory dla bydła opasowego. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że krowy hodowane na mięso mają większe rozmiary niż krowy mleczne. Dlatego też budynek, który ma zostać oborą powinien być dopasowany do wielkości krów. Na dodatek podczas chowu bydła mlecznego ważna jest przestrzeń na dojarki – przy bydle opasowym takiej potrzeby nie ma.
Różnica pomiędzy hodowlą bydła mlecznego, a opasowego
Aktualnie niezmiernie często widzi się sytuacje, gdzie krowy opasowe w cieplejszych miesiącach przebywa na dworze, a w zimniejsze dni krowy są w budynkach. Krowy mięsne nie potrzebują szczególnie dostosowanych pomieszczeń. Najczęściej zadawalająca będzie wyścielona słomą stodoła. Widywany jest także system, kiedy to krowy przebywają cały rok na dworze i posiadają jedynie dostęp do pewnego pomieszczenia, w którym mają możliwość ukrycia się podczas śniegu lub też mrozu.
W przypadku krów mlecznych przeważnie nie wykorzystuje się chowu na dworze. Żywienie krów mlecznych ma bardzo duży wpływ na to jakiej jakości będzie mleko i jak dużo krowa będzie je miała. Dlatego bydło mleczne najczęściej będzie stało w oborach, aby szczegółowo dbać o to ile i jakie jedzenie krowy zjadają.
Jakie są typy obory dla krów?
Tak samo bydło mięsne, jak i mleczne można hodować w oborach stanowiskowych lub wolnostanowiskowych. Metody wolnostanowiskowe dzielą się na ściołowe i bezściołowe i najczęściej spotykanym systemem bywają takie z głęboką ściółką.
Przyjęło się, że budynki stanowiskowe budowane są w przypadku gdy hodowca ma 40 albo mniej sztuk bydła. Wolnostanowiskowe za to będą wtedy kiedy hodowca posiada mięso-mleczny chów lub więcej niż 40-50 bydła opasowego. Warto wiedzieć, że przy oborach wolnostanowiskowych niezbędne jest stworzenie oddzielnego miejsca, tzw. izolatki, dla zwierząt chorych albo takich, u których wydaje nam się, że mogą być chore.
Obory stanowiskowe to pomieszczenia, w których są oddzielne stanowiska, w których zwierzęta są przywiązane łańcuchem do jednego miejsca. Często widziane są w takich pomieszczeniach ruszta dla bydła, które odzwierciedlają model stanowiskowy bez zastosowania ściółki i minimalizują obowiązki w trakcie codziennych doglądów krów. Obok każdego stanowiska zwierzę musi posiadać poidło i stół paszowy. Wymiary rusztu dla bydła nie będą zawsze takie same – są one dopasowane do rozmiaru i wagi bydła. W związku z tym możemy wyróżnić stanowiska krótkie, średnie i długie.
Co jeszcze znajdziemy w oborze?
W przypadku obory wolnostanowiskowej bezściołowej popularne są betonowe podłoża, które mają wydzieloną część legowiskową. Legowisko zazwyczaj wyłożone jest odpowiednią matą gumową.
Przy oborach ściołowych konieczne będzie położenie ściółki. Perfekcyjnie do tego sprawdzi się słoma.
Jeżeli organizujemy oborę uwięzową i decydujemy się na ruszta dla bydła, to niezbędne będzie kupienie maty gumowej albo piasku. W przypadku uwięzi ściołowej – słoma, którą trzeba codziennie wymieniać na nową.
W sytuacji chowu krów mlecznych niesamowicie istotne jest dostarczenie im światła dziennego, dlatego, że regularny cykl dnia wpływa na jakość i ilość mleka, jakie krowy dają. W kwestii takiej hodowli niezbędne będzie też znalezienie miejsca na halę udojową, którą należy wyposażyć w dojarki.
Następną bardzo ważną rzeczą jest stworzenie właściwego mikroklimatu. Od tego zależy zdrowie i wydajność krów. Aby mikroklimat był doskonały trzeba zagwarantować właściwe warunki klimatyczne. Nie bez znaczenia jest także materiał, z którego wykonano oborę i jej kubatura oraz sposób przechowywania bydła. Bydło woli stać w niższych temperaturach. Doskonała będzie więc taka w granicach od -7 do 18℃. Jeśli zwierzęta stoją w głębokiej ściółce to temperatura w pomieszczeniu automatycznie będzie trochę wyższa. W dodatku trzeba zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza – krowy spędzając całe dnie w budynku emitują CO2, ciepło oraz parę wodną. Jeżeli nie będzie tam odpowiedniej cyrkulacji powietrza, przebywanie w oborze może być niebezpieczne. Jeżeli nie ma możliwości aby umożliwić naturalną wentylację to konieczne będzie założenie mechanicznej. Wtedy powinno się szczególnie sprawdzić rozlokowanie otworów nawiewnych, tak żeby były rozłożone jak najbardziej równomiernie i aby w zimne dni powietrze nie leciało wprost na krowy.