W cyfrowym świecie nasze dane są non-stop narażone na różnego rodzaju ataki i niebezpieczeństwa. Sieć daje firmom sporo udogodnień, jednak potrafi być też niebezpieczny(a). Przejęte dane mogą być użyte do niecnych celów.

Wobec tego tak istotna jest należyta profilaktyka. Kodowanie haseł i przesyłanych treści oraz tworzenie kopii zapasowych to jedne z fundamentalnych działań związanych z bezpieczeństwem danych przedsiębiorstwa.

Zwłaszcza ważne dla przechowywania danych są rozwiązania chowające się pod nazwą: pamięć masowa. Kopie zapasowe i możliwość długotrwałego przetrzymywania informacji stanowią punkt odniesienia w przypadku potencjalnych wycieków.

Cyberbezpieczeństwo – jak radzić sobie z nowymi typami zagrożeń?

Pamięć masowa jest jednym z najważniejszych zespołów infrastruktury informatycznej w przedsiębiorstwach. Pozwala trwale zbierać ogromne ilości danych przez długi okres.

Dostęp do danych zapisanych na urządzeniach pamięci masowej jest o wiele dłuższy. Pozwala to na odzyskiwanie informacji nawet po długim czasie. Jest to również zaleta w przypadku awarii czy ataków hakerskich. Pozwala cofnąć się do konkretnego momentu, bez potrzeby mozolnego odtwarzania utraconych danych.

Pamięć masowa przyjmuje zazwyczaj charakter zewnętrznego nośnika danych. Może to być dysk twardy, taśma magnetyczna, a nawet płyta CD. Zgromadzone dane oprócz tego się szyfruje dla zwiększenia bezpieczeństwa. Wgląd do nich jest możliwy nawet bez połączenia sieciowego – pamięć masowa działa w trybie offline.

Mechanizm działania pamięci masowej

Pamieć masowa to pewne rozwiązanie. Jednak by była ona w pełni niezawodna trzeba ją odpowiednio ustawić. Każdy element tworzący infrastrukturę i jego wpływ na bezpieczeństwo danych powinien być przeanalizowany. Pamięć masowa wymaga, by wszystkie części składowe były skopiowane. Zamysł jest taki, by awaria jednego elementu nie rzutowała na funkcjonowanie pozostałych.

Korzystając z pamięci masowej dobrze jest używać oprogramowania maskującego i zabezpieczającego. Nawet, kiedy dane wyciekną dzięki kodowaniu będą niemożliwe do złamania.

Sektor pamięci masowej ciągle się rozwija. Wdrażane są nowe rozwiązania. Następuje też decentralizacja pamięci masowej. Oznacza to, że gromadzone dane są rozproszone w killu dyskach, w różnych miejscach. Dzięki temu, ich wykradzenie staje się jeszcze trudniejsze.

Bezpieczeństwo IT – kto nam pomoże?

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rynku wciąż przybywa podmiotów, które zajmują się cyberbezpieczeństwem.

Warto poszukać specjalistów, którzy mogą pomóc chronić dane w naszych firmach. Pamięć masowa to tylko jeden z obszarów, którymi zajmują się firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem.

Bezpieczne gromadzenie danych to nie tylko sprawa żywotna dla firm. Jest to również ważna część komunikacji z klientami, którzy przekazując swoje dane okazują nam zaufanie. Nie powinno się go zawieść.