Żeby bryły metalu zmieniły się w rzeczywiste kształty, należy je obrobić. Jedną z czynności jest odlew. Jednakże aby otrzymać wysoki stopień precyzji, trzeba użyć bardzo złożonych sposobów odlewniczych, lecz i tak odlaną bryłę trzeba poddać obróbce do ostatecznego kształtu, szlifując nadmiar materiału w postaci nadlewów.

Inną możliwością jest tak zwana obróbka skrawaniem. Ta nowoczesna metoda pozwala na bardzo szczegółową obróbkę metali, lecz nie tylko, można ją zastosować także przy obróbce drewna, szkła, kamienia a nawet tworzyw sztucznych. Dzięki zastosowaniu obróbki skrawaniem mamy dużą dokładność wykonania, a także jednakowość form. Dziś powiemy ci więcej o jakże często stosowanej w ostatnim czasie technice, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Artykuł powstał w oparciu o informacje ze strony przedsiębiorstwa Masz-ZAP – obróbka skrawaniem.

Czym jest obróbka skrawaniem? Obróbka skrawaniem – Co to właściwie jest?

W skrócie, obróbka skrawaniem jest to pozbywanie się niepotrzebnego tworzywa, aż do uzyskania pożądanej formy. Ta technologia obróbki metali jest jednym z rodzajów tak zwanej obróbki ubytkowej, to znaczy, że aby uzyskać dany kształt powinno się kolejno redukować warstwy niepotrzebnego surowca, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to technika, którą można wykonać za użyciem narzędzi takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki czy szlifierki, jednak najnowszym rozwiązaniem są urządzenia CNC.

Maszyny te nie tylko są dużo bardziej wydajne niż tradycyjne metody, lecz także pozwalają na dużo sprawniejszą automatyzację procesu. Ich zaletą jest dokładność, z jaką frezują obiekty. Dzięki właściwemu programowaniu maszyny mamy możliwość zrobić bardzo szczegółowe detale i podzespoły maszyn o złożonych kształtach. Precyzja, z jaką wykonywana jest obróbka metali za pomocą maszyny CNC dochodzi nawet do kilku mikronów.

Na czym polega honowanie?

Honowanie to metoda, której zadaniem jest wygładzenie danej powierzchni. Stosuje się je w ostatecznej obróbce elementów wymagających dużej dokładności. Za wykorzystaniem tej metody obrabia się najczęściej otwory o okrężnym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne produktów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować daje się również powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień .

Zaletą gładzenia jest wysoka precyzyjność wymiarowa oraz niska klasa chropowatości. Wygładzać dają się zarówno niewielkie, jak i duże elementy.

Najmniejsza akceptowalna średnica to kilka milimetrów, a maksymalna wynosi około 1m. Przedmiot może mieć długość od jednego centymetra do około dwudziestu metrów. Warto mieć na uwadze, iż ostateczny efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

  • materiału pilników ściernych,
  • kąta nachylenia przycinanych śladów,
  • rodzaju cieczy służącej do marowania oraz chłodzenia,
  • nacisku na ścieraną powierzchnię.

Narzędziem, które wykorzystywane jest do honowania jest gładzik, a więc głowicy, na której obwodzie umieszczone są pilniki ścierne. Ścieranie odbywa się przez wykonywanie ruchów rotujących oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród plusów honowania wylicza się przede wszystkim: wysoką precyzję ,która umożliwia dokładne dopasowanie elementów, co znacznie ogranicza ich zużywanie się, jak również wyższą żywotność detali, co wynika z niskiego nacisku na materiał.

Jakie są metody obróbki skrawaniem?

Rozróżniamy parę technik obróbki skrawaniem, a liczy się do nich:

Obróbka punktowa

Polega ona na nadawaniu kształtu wycinanego przedmiotu za pomocą ruchu jedynie jednego elementu noża. Zarys powierzchni przedmiotu jest odwzorowaniem toru noża.

Obróbka kształtowa

W tym przypadku kształt jest tworzony dzięki odwzorowaniu w surowcu obrabianym zarysu krawędzi tnącej narzędzia. Kształt noża warunkuje w ten sposób kształt obiektu.

Obróbka obwiedniowa

Zastosowanie tej metody sprawia, iż narzędzie robi równocześnie ruch liniowy i obrotowy. Kształt przedmiotu tworzy się więc w wyniku zazębienia się przestrzeni przedmiotu z ostrzem. Jednakże bywa to uznawane za dość kosztowne, a przez to nieczęsto stosowane rozwiązanie.

Obróbka skrawaniem – etapy

Kroki wykonywania obróbki skrawaniem zwykle dzieli się ze względu na dokładność.

Obróbka zgrubna

Jest to usunięcie w szybkim tempie górnych warstw oraz przygotowanie bryły do następnych etapów obróbki. Ten etap jest bardzo ważny przez wzgląd na optymalizację i maksymalizację produktywności obróbki. Dzięki szybkim i głębokim ruchom usuwana jest duża część niepotrzebnego materiału, można wtedy przystąpić do następnego kroku.

Obróbka średnio dokładna

Jest to decydujący krok podczas obróbki skrawaniem. W czasie skrawania na tym etapie uzyskuje się odpowiedni kształt, dlatego ten etap bywa nazywany inaczej obróbką kształtującą.

Obróbka dokładna

Jest to jeden z końcowych momentów obróbki metalu. Polega na uzyskaniu pożądanych przez nas wymiarów. Podczas tego forma jest też wygładzana oraz dopieszczone są jej detale. Innym określeniem tego etapu jest obróbka wykańczająca.