Prawo jazdy to dla wielu osób najważniejszy egzamin w życiu, istotniejszy nawet niż egzamin dojrzałości. Dzieje się tak głównie przez na silne emocje, które nam wtedy towarzyszą, gdyż jest to niemały stres dla większości kursantów. Pomimo, że kurs to jazdy z instruktorem, w momencie, w którym zostajemy twarzą w twarz w samochodzie z egzaminatorem, wszystko wydaje się trudniejsze. Co zrobić, żeby wyjść z tej sytuacji zwycięsko?

Pomocne wskazówki na egzamin praktyczny.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy jest złożony z paru elementów, które od wielu lat są takie same. Są to: przygotowanie do jazdy, jazda, po łuku, tzw „górka”, a po dobrym ich wykonaniu, egzaminator wyjeżdża z kursantem “na miasto”, aby sprawdzić umiejętność prowadzenia pojazdów w ruchu drogowym. W trakcie trwania praktycznego egzaminu na prawo jazdy trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Musimy być skupieni – w trakcie każdego etapu egzaminu, naszym obowiązkiem najlepiej jak potrafimy poradzić sobie z wyznaczony zadaniem. Egzaminator zwróci uwagę na wszystko, najważniejsze elementy to:


– ustawienie lusterek i fotela

– zapięcie pasów

– łuk trzeba przejechać ciągiem – inaczej egzaminator uzna przejazd za błędny

– samochód po przejechaniu łuku musi cały znajdować się w obrębie „koperty”

– podczas jazdy na mieście, przy każdym manewrze trzeba włączać kierunkowskazy

– nie wolno przekraczać dozwolonej w mieście prędkości
– zwracajmy szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów a także sygnalizację świetlną oraz jej usytuowanie

– nie spieszmy się

– wszystko należy wykonać starannie i uważnie w taki sposób, aby egzaminator mógł zobaczyć, że jesteśmy czujni i dbamy o bezpieczeństwo na drodze

– zarówno swoje jak i innych.

W trakcie wszystkich wyżej wymienionych czynności, trzeba być skupionym i ostrożnym. Trzeba pamiętać, że to nie tylko egzamin praktyczny, który nada nam uprawnienia do prowadzenia pojazdów, lecz także o tym, iż jesteśmy na ulicy wśród innych kierowców oraz niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

Jakie mamy możliwości w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni swoich umiejętności przed egzaminem?

Kiedy czujemy, iż to jeszcze nie jest ten moment na podejście do egzaminu praktycznego albo mamy potrzebę jeszcze przez jakiś czas jeździć w obecności instruktora, warto zastanowić się nad dodatkowymi jazdami. Jazdy dodatkowe w Gdańsku to rozwiązanie praktykowane przez większość ośrodków szkolenia kierowców, zwłaszcza w dużych miastach jak np. Gdańsk, Łódź czy Poznań, z uwagi na duży teren, w który potencjalnie możemy trafić podczas egzaminu. Dzięki wykupieniu dodatkowych godzin jazdy mamy możliwość przede wszystkim doszlifować nasze umiejętności za kierownicą, a dzięki temu zyskać większą pewność siebie w trakcie prowadzenia pojazdu. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, szczególnie gdy mamy jakiekolwiek obawy.