Każdy posiadacz pojazdu jest świadomy jak ważny dla bezpieczeństwa podróży jest wybór właściwych opon. Mimo to, że w Polsce miesiące zimowe niezbyt często są mroźne i z opadami śniegu, użytkowanie opon letnich cały rok nie jest rozsądnym rozwiązaniem. W okresie chłodów, kiedy jezdnie robią się śliskie warto rozważyć wymianę opon letnich na zimowe, ewentualnie można zakupić opony wielosezonowe. Jest to z całą pewnością rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba zmieniać opon dwa razy do roku. Duża liczba kierowców zadaje sobie pytanie jaka jest różnica między oponami wielosezonowymi a letnimi, a przede wszystkim, czy są one w stanie zapewnić odpowiednią przyczepność w czasie dużych mrozów i oblodzonych ulic? Dla kogo opony wielosezonowe będą odpowiednim rozwiązaniem? Czy kupno jednego zestawu opon całorocznych jest korzystniejszy od tych sezonowych?
Najistotniejsze różnice między oponami sezonowymi a całorocznymi
Zadaniem opon jest zagwarantowanie dobrej przyczepności, a tym samym bezpieczeństwa na drodze. Aby było to możliwe, muszą być one dobrze dopasowane do warunków atmosferycznych. Inaczej zbudowane są opony dedykowane do jazdy w wysokich temperaturach, a inaczej takie, których używa się w mroźne, śnieżne dni. Opony wielosezonowe są inaczej mówiąc kompromisem. Opony całoroczne muszą sobie poradzić w każdej pogodzie. Na rynku dostać można trzy typy bieżników używanych zarówno w odmianach całorocznych, jak i letnich: symetryczne, asymetryczne a także kierunkowe. Rzeźby w oponach całorocznych mają cechy zimowe i letnie. Można powiedzieć, że taki bieżnik posiada dwie strony – letnią i zimową. Opony wielosezonowe różnią się od tych sezonowych także mieszanką, jaka została użyta do produkcji gumy. Jest ona dostosowana zarówno do jazdy w niskich, jak i wysokich temperaturach. Należy również powiedzieć, że opony wielosezonowe najlepiej się sprawdzą w przypadku samochodów używanych przede wszystkim w mieście i na krótkich trasach. Samochody, które każdego roku pokonują ponad 15 000 km muszą posiadać opony sezonowe.
Opony wielosezonowe – plusy i minusy
Opony wielosezonowe są mniej problematyczne w korzystaniu od opon sezonowych. Nie trzeba zmieniać ich dwa razy w roku, a tylko raz na jakiś czas zdjąć je, aby zamienić miejscem. Bez wątpienia, nie musimy martwić się przechowywaniem dodatkowego zestawu opon. Przy oponach wielosezonowych nie musimy się martwić, że pojawią się wcześniejsze przymrozki, co w przypadku opon letnich może nie być bezpieczne. Na pewno opony całoroczne są oszczędną opcją, ale trzeba liczyć się z tym, że mają one pewne wady. Na rynku są dostępne modele, które dobrze radzą sobie w warunkach zimowych, inne z kolei w wysokich temperaturach. Z tego powodu niezbędne jest pójście na kompromis. Opony całoroczne w warunkach niskich temperatur mają cechy podobne do opon zimowych średniej klasy, aczkolwiek trochę gorzej sprawdzą się latem na suchej powierzchni od dobrych opon letnich. Formalnie rzecz biorąc opony wielosezonowe są oponami zimowymi.
Dla kogo będą lepsze opony sezonowe, a dla kogo całoroczne?
Kupno opon jest ważnym wyborem, przed którym prędzej czy później stanie każdy właściciel samochodu. Trzeba dokładnie go przeanalizować, żeby jazda samochodem była wygodna i bezproblemowa. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto pójść się do profesjonalnego sklepu i porozmawiać ze specjalistą. Tego rodzaju sklepy można spotkać niemal w każdym dużym mieście takim jak Warszawa, Wrocław, Poznań (opony w Poznaniu) czy Łódź. Zazwyczaj zakłada się, że opony wielosezonowe są odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które jeżdżą najczęściej po mieście do 15 tysięcy kilometrów każdego roku.