Jeżeli zależy Ci na wieloletnim działaniu systemu nawadniania, to powinieneś zwrócić uwagę na filtry, ponieważ są one bardzo ważnymi częściami. Są różne rodzaje w zależności od potrzeb, jednak niezależnie od tego co będzie najlepsze dla Twojej działki będziesz mieć pewność, że będą dbać o jakość wody dostarczanej roślinności. Wysoka jakość wody nie tylko wydłuży żywotność trawnika, ale także całego systemu nawadniania. Konieczna jest kontrola jej przydatności, gdyż istnieje obawa wystąpienia różnego rodzaju zanieczyszczeń. Ignorowanie tego ryzyka może przyczynić się do przymusu wymiany bardzo ważnych elementów w systemie nawadniającym. Filtry służą do ochrony całej instalacji oraz blokują ewentualność przedostawania się niepożądanych cząsteczek. Przy stosowaniu się do zaleceń minimalizuje się ryzyko problemów.

Czym się różnią dostępne filtry

Bardzo ważne jest zorientowanie się z jakim rodzajem zanieczyszczeń mamy do czynienia na obszarze przeznaczonym pod system nawadniania. Firma Watermil posiada rozległą wiedzę z zakresu systemów nawadniających i z pewnością pomoże wybrać filtr, który bez zarzutu będzie wykonywał powierzone mu zadanie zachowując jakości wody na wysokim poziomie. Typowe zanieczyszczenia stanowiące utrapienie dla instalacji to: mechaniczne, biologiczne, a także różnego rodzaju osady mineralne. Zobacz -> https://watermil.pl/filtry/

Filtry siatkowe – jak działają

Jednym z bardziej standardowych rozwiązań stosowanych w systemach nawodnieniowych są filtry siatkowe. W ich skład wchodzi korpus wyprodukowany z tworzywa sztucznego lub stali z umieszczonym w środku elementem, który służy do filtracji. Stosuje się je do filtrowania wody zawierającej niedużą ilość zanieczyszczeń. Są montowane z reguły w zraszaczach oraz mikrozraszaczach. Głównie są dedykowane do nawadniania pól uprawnych oraz terenów zielonych. Istnieje możliwość wyczyszczenia takiego filtra, wystarczy wyjąć i umyć wkład siatkowy. Tego typu filtr jest także bardzo wydajny. Warto też zwrócić uwagę na nieduże koszty.

filtr siatkowy

Filtry dyskowe – najważniejsze cechy

Często kupowane są filtry dyskowe ze względu na doskonałą jakość wykonania. Dzięki temu cechują się bardzo dużą odpornością mechaniczną. Tego typu filtra stosuje się do usuwania poważniejszych. Bez zarzutu spełniają swoją rolę, chroniąc system nawadniania przed powracającymi osadami powstającymi w rurach.

Filtr żwirowy – poznaj to rozwiązanie

Trzecim najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest filtr żwirowy. Są montowane w sytuacji, gdy woda jest czerpana ze zbiorników otwartych oraz wód podziemnych, pod warunkiem, że je napowietrzono . Do tych filtrów są dostosowywane wypełnienia mineralne w zależności od istniejących zanieczyszczeń. Filtry piaskowo-żwirowe są wykonane ze stali, filtracja na minerałach gwarantuje ochronę systemu, oraz zabezpiecza rośliny przed ingerencją patogentów.