Przeglądając strony z anonsami, często można spotkać się z oferty pracy dla spawaczy – przeważnie z taką pracą łączą się spore pieniądze. Wiele pracowników, bez względu na wiek(u), garnie się do spawalnictwa(u). Na czym zatem opiera się i czym jest spawanie konstrukcji stalowych?

Elementy metalowe – zastosowanie

W czasach gdy powstaje coraz więcej budowli opartych na cemencie, stali i szkle, konstrukcje stalowe stanowią ważne ogniwo branży budowlanego(j). Konstrukcje metalowe znajdują zastosowanie w różnych sektorach – w awiacji, motoryzacji, logistyce a także w przemyśle wydobywczym. przez wzgląd na częste(go) użytkowania muszą się wyróżniać wysokim poziomem bezpieczeństwa i odporności.

Tworzywem używanym podczas realizowania takich konstrukcji jest mieszanka żelaza z węglem – stal. Jest to metal stosunkowo łatwy w kształtowaniu, a wyprodukowanie określonych elementów ze stali nie stanowi dużym(ego) wyzwania technologicznego. Można spotkać wiele różnych gatunków stali, w związku z tym, żeby budowla mogła być trwała, należy sięgnąć po jej odpowiedni gatunek. Do produkcji konstrukcji, poprzez  swoje(ą) właściwości najczęściej używana jest stal w rodzaju S235N i S690Q.

Łączenie konstrukcji – skuteczny(a) droga na trwałe(ych) systemów metalowe(ych)

jedną z najbardziej skutecznych metod(ą) produkcji konstrukcji stalowych jest ich łączenie. Jest to nie tylko jedn(ym)o z zazwyczaj używanych rozwiązań, jest też najefektywniejsze i odporne. Dzięki prawidłowemu zastosowaniu różnych metod spawania, konstrukcje stalowe są trwałe i mogą długotrwale służyć użytkownikom przez długie lata. Ważne są umiejętności osoby łączącej, jak również wykorzystanie odpowiednich narzędzi i maszyn.

Spawanie bazuje na łączeniu z sobą różnych części poprzez wykorzystanie gorąca. Temperatura, która wpływa na końcówki części, zmiękcza je i dzięki temu pozwala na ich łączenie i pozostanie w takim stanie po obniżce temperatury. Spawanie konstrukcji metalowych cechuje się szybkością wykonania. Również wytrzymałość takich konstrukcji jest wysoka, a konserwacja i zabezpieczenie przed korozją całkiem nietrudne.

Sposoby łączenia konstrukcji stalowych 

W przyrodzie istnieją różne metale, których parametry chemiczne często znacznie różnią się od siebie nawzajem. W związku z tym, istnieją(e) wiele sposobów stosowane do łączenia ze sobą takich części, biorąc pod uwagę ich właściwości. Techniki łączenia konstrukcji stalowych kataloguje się także ze względu na rodzaj wykorzystywanej technologii i komponentu wykorzystanego w roli łączenie(a). Najistotniejsze z metod spawania to:

  • metoda spawania MIG – używana do łączenia elementów wykonanych z miedzi, magnezu bądź glinu. Proces spawania(e) polega na zastosowaniem łuku elektrycznego, który powstaje między surowcem a drutem. W trakcie spawania używany jest gaz ochronny, który używany jest do spółki z elektrodą. Gaz najczęściej stosowany w tej metodzie to hel bądź argon – gazy,które są obojętne chemicznie.
  • metoda spawania MAG – używana do łączenia systemów z metali niestopowych, niskostopowych lub wysokostopowych. Od techniki MIG rozróżnia się użyciem jako gazu ochronnego CO², który jest aktywny chemicznie.
  • metoda spawania TIG – używana jest do łączenia komponentów będących ze stali nisko- albo wysokostopowych, jak również metali nieżelaznych. W trakcie spawania tą metodą nie powstają niemal żadne szkody. Metoda ta jest często stosowana przy budowlach, wymagających łączeń o na wysokim poziomie.

Spawanie ręczne – sprawdza się przy spawaniu praktycznie wszystkich rodzajów metali. umożliwia spawanie(a) ręczne(go) wszelakich elementów. Metoda ta nie korzysta z jakichkolwiek gazów, w związku z czym może być stosowana również w przestrzeniach otwartych/. 

Podsumowanie

Spawanie konstrukcji stalowych jest powszechnym i przede wszystkim stabilnym sposobem łączenia metali. Jest to metoda mocne, a ponadto łączenia efektem spawania są znacznie lżejsze od łączeń nitowych czy śrubowych, co ma istotne znaczenie zwłaszcza dużych budynkach.