Z pewnością stłuczka na parkingu jest jedną z bardziej kłopotliwych dla kierowcy sytuacji. Jak powinniśmy zachować się, kiedy nieumyślnie spowodujemy uszczerbek na innym samochodzie? Czy do takiej stłuczki warto zadzwonić po policję? W jaki sposób przebiega usuwanie wgniotek w Krakowie w wyniku takiej kolizji?

Co zrobić podczas stłuczki na parkingu?

Z pewnością stłuczka na parkingu jest jednym z najczęstszych zdarzeń na drogach. Pomimo tego że szkody które powstały w jej wyniku z reguły są niezbyt duże, ich zlikwidowanie może słono kosztować kierowcę. Do zdarzeń na parkingach najczęściej dochodzi przez nieustąpienie pierwszeństwa, niezbyt ostrożnego włączania się do ruchu bądź próby wciśnięcia się w zbyt wąskie miejsce parkingowe. W jaki sposób unikniemy stłuczki? Na początku trzeba stosować się do pionowych i poziomych znaków drogowych, wskazujących kierunek jazdy i informują o pierwszeństwie przejazdu. Jeżeli na parkingu nie ma takich oznaczeń, należy kierować się zasadą „prawej ręki”. Zgodnie z nią pojazd znajdujący się po prawej stronie kierującego ma pierwszeństwo przejazdu. Czy zdajesz sobie sprawę, że do kolizji na parkingu często dochodzi podczas manewru cofania. Kierowca, który wyjeżdża z miejsca parkingowego, ma ograniczone pole widzenia co skutkuje tym, że może nie zaobserwować zbliżającego się samochodu. W takiej sytuacji nietrudno o kolizję. Kto jest winnym kolizji? Winnym kolizji będzie samochód włączający się do ruchu. Pamiętajcie, że zachowanie szczególnej ostrożności nie zawsze jest wystarczające. W związku z czym warto jest poprosić pasażera czy inną osobę obecną na parkingu, aby upewniła się, czy droga jest wolna i można w bezpieczny sposób opuścić miejsce parkingowe.

Jak się zachować, gdy dojdzie do kolizji?

Jeżeli jednak podczas parkowania uszkodziłeś sąsiednie auto, poczekaj na jego właściciela lub ewentualnie zostaw mu za wycieraczką dane kontaktowe. Ucieczka z miejsca stłuczki jest złym rozwiązaniem, ponieważ mogą Ci grozić poważne konsekwencje – karne i ubezpieczeniowe. Przepisy prawa w jednoznaczny sposób wskazują, że uczestnicy kolizji na drodze nie powinni oddalać się z miejsca wypadku.