Wielu ludzi w młodym wieku chciałoby podjąć zatrudnienie przed skończeniem 18 lat. Od jakiego wieku jest to możliwe zgodnie z polskim prawem? Jakiego zatrudnienia szukać i gdzie? Zatrudnienie nieletnich dla pracodawców jest korzystne, gdyż wiąże się z określonymi oszczędnościami, ale warto pamiętać o spełnieniu paru zasad. W dzisiejszych czasach możliwości są znacznie większe, a to dzięki znacznemu rozwojowi technologii, a dokładniej internetu. Osoba poniżej 18 lat ma więc sposobność znelezienia pracy online, która pozwoli połączyć lekcje z dorabianiem pieniędzy, i umożliwi zaoszczędzić czas na dojazdach. To jest powód dla którego praca zdalna dla młodocianych cieszy się większą popularnością. 

Wpis został napisany w oparciu o informacje z bloga https://jakdorobic.pl/praca-zdalna-online-od-16-lat/ 

Praca dla niepełnoletnich- podstawowe wymogi

Najpierw należy postawić pytanie kim właściwie jest osoba nieletnia? Polskie prawo mówi, że jest to osoba, pomiędzy 15 a 18 rokiem życia. Według prawa odstępstwo od normy stanowi kobieta powyżej 16 roku życia, która wkroczyła w związek małżeński za pozwoleniem rodziców. To sprawia, że staje się ona pełnoletnia. Nie można zapomnieć, że aby przedsiębiorca mógł zatrudnić osobę pomiędzy 16 a 18 rokiem życia powinno być spełnione kilka wymogów. Przede wszystkim nieletni powinien ukończyć szkołę podstawową, oraz posiadać zaświadczenie lekarskie, że taka praca nie zagraża ich zdrowiu. Zazwyczaj zatrudnienie takiej osoby ma miejsce w sytuacji przysposobienia zawodowego. W sytuacji kiedy nie ma właściwych umiejętności, zatrudnienie może mieć miejsce tylko do pracy lekkiej. Opłaca się w takiej sytuacji poszukać pracy zdalnej dla nieletnich, która spełnia ten wymóg. 

Zatrudnienie dla osób które nie ukończyły 16 lat

Powyższe uwarunkowania dotyczą niepełnoletnich od 16 roku życia, a czy jest możliwe zatrudnienie osoby młodszej? Zatrudnienie dziecka do 16 roku życia jest dostępne tylko dla nie wszystkich przedsiębiorców. Warunki te są regulowane przepisy prawa cywilnego. Małoletni ma możliwość podjęcia pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się działalnością:
 • artystyczną,
 • kulturalną,
 • reklamową,
 • sportową.

W takiej sytuacji pracodawca musi zgłosić się do inspektora pracy w celu uzyskania odpowiedniego zezwolenia, oraz musi uzyskać od opiekunów prawnych pisemną zgodę. Należy nadmienić, że inspektor nie da zgody, jeśli obowiązki są zbyt ciężkie i mogą przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu, a także kiedy takie zatrudnienie utrudnia wypełnienie obowiązku szkolnego. Praca, która może mieć szkodliwy wpływ na stan zdrowia niepełnoletniego to np.: praca przy uboju, praca wymuszającą jednakową pozycję, obowiązki polegające na noszeniu dużych ciężarów oraz taka, gdzie istnieje duże ryzyko powstania wypadku. Oczywiście taki pracownik nie może także pracować w godzinach ponadliczbowych, oraz w nocy.

W jakich miejscach małoletni powinien szukać zatrudnienia?

Istnieje dużo ciekawych propozycji pracy dla osoby niepełnoletniej. Oczywiście należy pamiętać, żeby była to praca lekka nie sprawiająca zagrożenia dla zdrowia. Młodociany może pracować m.in.:

 • przy zbiorach warzyw i owoców- jest to praca tylko w sezonie, ale chętnie wybierana przez nieletnich. W okresie letnim popyt na pracowników wzrasta, a zatrudnienie osoby niepełnoletniej jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
 • W restauracji- tutaj można znaleźć pracę jako kelner, albo jako pomoc w kuchni
 • Rozdawanie ulotek- jest to jedna z popularniejszych zajęć dla nieletnich, nie są wymagane specjalne kwalifikacje.
 • Pet sitting- spacery z psami, karmienie kotów.
Oczywiście jest dużo więcej wersji zatrudnienia dla nieletnich. To tylko niektóre pomysły z najpopularniejszych prac. Warto także spróbować znaleźć zatrudnienie w specjalizacji, w której osoby nieletnie czują się pewnie. Takim przykładem jest wykonywanie makeupu zwłaszcza przez nastolatki, lub robienie zdjęć. Wielu młodych ludzi spędza czas grając w gry komputerowe, dzięki czemu dla nich pracą marzeń może być testowanie gier. Oczywiście należy pamiętać o sposobności pracy na odległość dla nastolatków, jest to możliwość którą warto przemyśleć, ponieważ zazwyczaj można wykonywać ją w dogodnym dla siebie czasie. 

Pomysły na pracę zdalną dla 16 latka

Praca zdalna ze względu na wygodę jest coraz bardziej popularna, również wśród nastolatków. Dzięki czemu można pogodzić obowiązki szkolne z zatrudnieniem, a dodatkowo oszczędza się czas na dojazdach. Dzięki udogodnieniom jakie daje internet, młodzi ludzie mają obecnie sporo możliwości. Oto kilka propozycji pracy zdalnej, jakiej może szukać się młodzież:

 • Uzupełnianie ankiet- jedna z najpopularniejszych form dodatkowego zarobku w internecie. Co więcej nie trzeba podpisywania jakichkolwiek umów, wystarczy założyć konto na właściwym portalu. Zarobki nie są co prawda najwyższe, ale na skromne kieszonkowe z pewnością wystarczy. Jest to dobra praca online od 16 lat, ale niektóre strony umożliwiają logowanie już od 13 roku życia.
 • Praca przez pisanie-copywriting- ta praca wymaga znajomości przynajmniej zasad ortografii czy interpunkcji. Oczywiście zarobki zależne są od ilości tekstów, a także doświadczenia copywritera, dlatego jest to idealna praca zdalna dla 16 latka.
 • Pisanie bloga- to jest również praca bardziej wymagająca, idealnie by było gdyby małoletni prowadził bloga na temat związany z jego hobby. Wtedy z na pewno ilość czytelników byłaby większa.
 • Media społecznościowe- ostatnimi czasy coraz więcej ludzi, a zwłaszcza ludzi młodych próbuje swoich sił w mediach społecznościowych. Wstawiają zdjęcia czy filmy interesujące widzów. Oczywiście im bardziej popularne konto, tym większe zarobki, które w tym przypadku potrafią sięgać nawet kilku tysięcy złotych. 
Praca zdalna dzięki swym zaletom jest szczególnie polecana dla ludzi młodych. Z pewnością jest to praca lekka, która nie zagraża zdrowiu młodych ludzi, oraz pozwala na jednoczesną naukę w szkole.