Gdzie i w jaki sposób stosuje się szczotki techniczne?

Szczotki techniczne to dość duża grupa towarów, w której znajdują się rozwiązania przeznaczone do robienia całego szeregu zagadnień w rozmaitych specjalizacjach i przeznaczeniach. Szczotki przemysłowe używa się jako elementy urządzeń a także linii produkcyjnych, do sprzątania zabrudzeń, nanoszenia różnego rodzaju substancji, ale także jako zabezpieczeń ułatwiających pozycjonowanie oraz przemieszczanie przesuwanie stosowanych przy produkcji towarów.

Szczotki techniczne mogą służyć do obróbki wykańczającej powierzchnię a także stosuje się je jako moduły uszczelniające. Szczotki przemysłowe są przydatne w zamiatarkach i urządzeniach czyszczących. Stosuje się je zarówno w zamiatarkach przeznaczonych do zachowania czystości wielkich powierzchni płaskich, na przykład hal przemysłowych, oraz wnętrz budynków biurowych czy handlowych, lecz także obszerniejszych obszarów przylegających do budynków. 

Szczotki przemysłowe stosuje się nie tylko do usuwania resztek po konkretnych procesach technologicznych, przykładowo zamiatania wiórów, trocin czy pyłu, ale także do wykańczania materiału. Szczotki przemysłowe mogą pomagać w likwidowaniu ostrych boków i zadziorów, usuwaniu powłok lakierów.

Rodzaje szczotek technicznych 

Szczotki techniczne to urządzenia ścierne, które wyróżniają się m.in. konstrukcja, materiałem skonstruowania, granulacją i siłą ścierania.

 Dobranie odpowiedniej szczotki zależy przede wszystkim od problemu oraz rodzaju przeprowadzanych prac. Do najistotniejszych rodzajów zaliczamy:

  • szczotki tarczowe – dedykowane są do współpracy ze szlifierkami kątowymi, a głównie ze szlifierkami stołowymi. Szczotka druciana tarczowa posiada układ tarczy, stąd jej nazwa. Umożliwia dotarcie do miejsc trudnodostępnych, gdzie przykładowo szczotki doczołowe nie są w stanie. Szczotki tarczowe druciane wykonane są z drutu stalowego karbowanego, rzadziej splatanego. Zależnie do wykorzystanej stali oraz grubości druta przeznaczone są do wielorakich materiałów.
  • szczotki walcowe – to specjalny rodzaj szczotek przemysłowych montowany w urządzeniach do obróbki wielkich powierzchni. Jedne z częściej używanych  na przykład w urządzeniach czyszczących między innymi chodniki czy glazurę, oraz w tzw. szorowarkach do szorowania kamiennych powierzchni o dużych, uciążliwych zabrudzeniach.
  • szczotki pędzelkowe – dedykowane są do czyszczenia trudno dostępnych miejsc a także nawierzchni wewnętrznych.
  • szczotki talerzowe – odznaczają się tym, iż nawierzchnia ich korpusu jest płaska, a włosie osadzone prostopadle do niej. Najczęściej szczotki techniczne tego typu są używane do mycia oraz czyszczenia, a także obróbki powierzchni czy też nanoszenia na nie warstw z rozmaitych preparatów.
  • szczotki listwowe – cechują się swoistą budową, gdyż włosie jest w nich ułożone w rzędzie. Szczotki listwowe dość często używa się jako uszczelnienia, między innymi na długości boków drzwi. Są także stosowane jako podzespoły linii transportowych równocześnie do odpowiedniego pozycjonowania, jak i uszczelniania w trakcie wykonywania kolejnych kroków obróbki, a także czyszczenia samego narzędzia oraz transportowanych modułów.
  • szczotki taśmowe – to rozwiązanie, które na ogół stosowane do transportu wielorakich wyrobów transportowanych na liniach wytwórczych. Włosie umieszczane jest w modułach montowanych do przenośników taśmowych – głównie pasowych ewentualnie płytkowych. Szczotki mogą w takich wypadkach utrzymywać przemieszczany obiekt w wyznaczonym ułożeniu lub ochraniać go przed kontaktem z innymi.
  • szczotki panelowe – posiadają włosie osadzane na płaskich obudowach o jakimkolwiek kształcie, szczególnie prostokątnych. Używa się je najczęściej jako podkładek, na których przechowywane są szczególnie czułe na uraz materiały oraz elementy, które zostały najpierw poddane szlifowaniu czy polerowaniu. Szczotki panelowe używa się w systemach transportowych.