Zobacz tekst który napisaliśmy, aby doinformować się w jaki sposób poprawnie segregować odpady. Z pewnością dużo osób ma problem z prawidłową segregacją odpadów

Od czego zacząć przygodę z segregacją odpadów

Najistotniejsze jest ,żeby potrafić zagospodarować w domu kawałek na dwa śmietniki. pierwszy z nim będzie służyć do resztek.Powinny do niego trafić wszystkie śmieci których nie możemy umieścić do następnego kosza o którym zaraz powiemy więcej. W każdym razie ten kosz jest super jeśli mamy jakikolwiek dylemat,gdzie rzucić konkretny śmieć. W momencie gdy wywóz śmieci w Gdańsku zabierze Twoje odpady osoby sortujące z zakładu utylizacyjnego będą posiadać wiedzę jak je poodzielać.

Kolejny pojemnik powinien być miejscem na odpady bio, które do niedawna były nazywane mokrymi. Powinno do nich trafiać wszystkie biodegradowalne rzeczy, czyli rzeczy które gniją lub szybko się rozkładają. Przykładem rzeczy które możemy tam wrzucić jest pożywienie a bardziej szczegółowo jego resztki. 

Co powinno się zrobić z plastikiem albo metalem?

Jeśli nie posiadasz miejsca na kolejny śmietnik, możesz zaopatrzyć się w foliowy worek. Metale, plastik i tworzywa sztuczne jak najbardziej można trzymać ze sobą. Przecież nie produkujemy tych odpadów tyle, co odpadów resztkowych lub biodegradowalnych. Jeżeli będziesz mieć wszystkie te odpady w jednym worku, bezproblemowo będziesz mógł je posegregować w altanie śmietnikowej. Jeżeli Gdańsk jest Twoim miejscem zamieszkania to wiesz, na ile ważna jest tam właściwa segregacja odpadów. Dołącz się do tego ekologicznego procedera. 

Co z kolei należy zrobić ze szkłem?

W Twoim domu szklane odpady należy trzymać w oddzielnym worku. Następnie należy je wrzucić w zielonym pojemniku. Pisząc szkło mamy na myśl między innymi butelki ze szkła, słoiki bądź opakowania po kosmetykach – oczywiście nie te wykonane z plastiku. Nie zapominaj że im czystsze szkło tym korzystniej. Nie znaczy to jednak ,że musisz je myć, wystarczy usunąć wszelkie zakrętki, które należy wyrzucić do kontenera żółtego. Ważne jest to,aby nie wrzucać do kontenera w zielonym kolorze tak zwanego szkła płaskiego. Jest nim między innymi szyba, zbite lustro lub szkło kuchenne. te odpady z kolei muszą trafić do odpadów resztkowych.  

Odpowiednia segregacja papieru- w jaki sposób powinna wyglądać?

Generalnie papier, trafiający do recyklingu nie może być brudny aniżeli lakierowany. W niebieskim pojemniku znajdują się gazety, zeszyty, książki czy też  kartony. 

Gdzie należy wyrzucać artykuły higieniczne?

Produkty takie jak podpaski, pieluchy, patyczki do uszu, chusteczki jednorazowe czy też zabrudzone ręczniki papierowe – wrzucamy do resztkowych. Jednakże styropian nie jest odpowiedni do recyklingu. W związku z czym wszelkie elementy zrobione ze styropianu powinny trafić do odpadów resztkowych.

Co natomiast powinno się zrobić z odpadami odzwierzęcymi?

Odpady po zwierzętach czyli na przykład psie odchody, koci żwir albo ściółka gryzoni wrzucamy do odpadów resztkowych

Nie zapominaj, że segregacja śmieci to wspólna odpowiedzialność mieszkańców zarówno Gdańska, a także całego kraju. Miej też w pamięci, że w miejscu gdzie śmieci nie będą segregowane, koszty za odbiór odpadów będą wyższe. W praktyce oznacza to tyle, że nawet jeśli jedna osoba nie będzie segregować odpadów to wszyscy społeczeństwa zapłaci za to.