Nowiutkich samochodów nie projektują jedynie graficy komputerowi. To praca projektantów, rzeźbiarzy, inżynierów i działu finansów. Proces powstawania nowiutkich samochodów jest fascynujący.

Całość zaczyna się jednak niezmiennie od białej kartki i ołówka. Ewentualnie tabletu, bowiem jesteśmy w XXI wieku. Korzyścią rysowania na tablecie jest fakt, że bardzo szybko można opracować realistycznie wyglądający obrazek, który świetnie odzwierciedla proporcje i bryłę pojazdu. Równocześnie natychmiast jesteśmy w stanie go podrzucić koledze z działu, który spojrzy na to wszystko świeżym okiem a także ewentualnie dołoży własne uwagi lub propozycje.

Faktem jest, że zasadniczy, roboczy projekt rysowany jest przez designera. Po niezliczonych rozmowach oraz zmianach zostaje stworzony ostateczny projekt. Od tej chwili do pracy zabiera się rzeźbiarz.

Postęp technologiczny w branży jest gigantyczny, co ma wpływ także na proces tworzenia aut. Choć projektanci mogą korzystać z rzeczywistości wirtualnej, model wykonany przy pomocy syntetycznej gliny jest nadal strategiczną częścią etapu projektowania. Wówczas po raz pierwszy można ujrzeć i poczuć realne gabaryty samochodu, jego linie i kształty. Możemy go dotknąć a także ocenić. W trakcie wykonywania modelu z gliny designerzy równocześnie nanoszą poprawki, bo zauważają detale, których nie oddają grafiki. Po zakończeniu etapu projektowania gliniany pojazd jest praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwego auta. Jest w pełni pomalowany lakierem i posiada wszystkie charakterystyczne elementy np. przednią kratkę, światła czy lusterka zewnętrzne. Ma nawet szyby w oknach. 

Gdzie możemy przygotować się do projektowania pojazdów?  

Samochody szkicują w szkolnych zeszytach chłopcy w całym kraju. Z mnóstwa tych uczniów wyrastają później światowej sławy motoryzacyjni projektanci. Ich auta jeżdżą dziś po naszych szosach logami BMW, Audi czy Alfy Romeo. Projektowanie pojazdów to dla wielu ludzi praca marzeń. Projektowanie sportowych pojazdów, różnego rodzaju eventy ze wziętymi projektantami a także litry szampana oraz poklepywanie się nawzajem po plecach. Projektowanie pojazdów to niestety nie jedynie blichtr i splendor a zwłaszcza gatunek pracy podobny do medyka, co najmniej w kilku aspektach – wymaga regularnego uczenia się, wyszukiwania nowszych trendów oraz głodu nowych doświadczeń.

Klasyczny kierunek studiów projektowanie pojazdów w Polsce nie istnieje. Nie oznacza to, że od razu powinniśmy porzucić marzenia. Musimy jednak na niniejszą sytuację spojrzeć szerzej. Niestety na znacznej części uczelni zagranicznych studiowanie wymusza znajomości języka z danego kraju. Na krajowych szkołach wyższych jest wiele pokrewnych kierunków, które są w stanie dobrze przygotować do wyjazdu i studiów za granicą. Są to między innymi: wzornictwo przemysłowe a także architektura. Należy pamiętać, że samochód to także produkt, tak samo jak lodówka, albo zegarek. 

Najbardziej popularną uczelnią kształcącą na kierunku projektowanie pojazdów jest niemieckie Hochschile Pforzheim. Jest ona jedną z najbardziej cenionych uczelni na świecie z dziedziny projektowania samochodu, program jest prowadzony z wykwalifikowanymi projektantami samochodów, z kolei w następnych semestrach co najmniej projekt jest współrealizowany razem z producentem motoryzacyjnym.

Kolejną szkołą wyższą kształcącą w kierunku projektowania pojazdów jest Coventry University mieszczące się w Wielkiej Brytanii. Początek nauczania na tej uczelni to nauka fundamentów szkicowania w perspektywie, lekcje photoshopa, fundamenty programu 3D Alias oraz poruszanie podstaw aspektów technicznych pojazdów. 

Jedna z bardziej cenionych włoskich szkół zajmujących się projektowaniem w różnych jego ujęciach to IED Instituto Europeo di Design. Na studiach tutaj watek projektowania pojazdów został poszerzony o inne tematy np.: projektowanie rowerów lub jachtów. Ogromnym plusem tej szkoły wyższej jest lokalizacja, Turyn jest kolebką włoskiej motoryzacji.

W Europie mamy więc wystarczająco szeroki wybór uczelni w obszarze projektowania pojazdów. 

W znacznej części spraw uczelnie są niezwykle pomocne i wiodą studentów krok po kroku. Jeżeli projektowanie pojazdów stało się waszym marzeniem, to przetrwacie też pełny proces rekrutacyjny. Każdy kto zdecyduje się na taką przyszłość przejdzie własną drogę. Niemniej jednak widok waszego końcowego modelu wynagrodzi stres oraz znój. Projektowanie pojazdów to zakres pełen emocji, od poczucia spełnienia do gorzkiej porażki.