O zmianach w przepisach przez wejście od nowego roku Polskiego Ładu mówi się od dawna. Niestety dopiero kiedy wszystko wystartowało zobaczyliśmy jak wiele nieścisłości wiąże się z Polskim Ładem. Na samym początku mogło się wydawać, że reforma będzie bardzo pozytywna i dużo pracowników było zadowolonych z planowanego wejścia tych przepisów. W styczniu, gdy mogliśmy zobaczyć pierwsze wypłaty wyszło jednak, że bardzo duża ilość pracowników nie tylko nie zyskuje na Polskim Ładzie, ale bardzo dużo traci. Księgowa w krakowie oraz w innym miejscowościach ma problemy, żeby poprawnie wyjaśnić interesantom co się zmienia i jakie dokumenty muszą złożyć. Sprawdźmy kto straci na Polskim Ładzie i jakie plany ma na to Polski Rząd.

Czy ulga dla klasy średniej działa?

Ta ulga jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych rzeczy. Jeśli patrzeć na założenia Polskiego Ładu osoby, które zarabiają rocznie między 68 412 zł a 133 692 zł brutto nie powinny stracić na wprowadzeniu nowych przepisów. Problem pojawił się jednak jak zaczęto sprawdzać co będzie, jeżeli w trakcie roku pracownik będzie na dłuższym zwolnieniu lekarskim, zmieni pracę na gorzej lub lepiej płatną, albo zdecyduje o pójściu na emeryturę i jego roczny zarobek brutto nie będzie mieścił się w tym zakresie. Okazuje się, że wtedy osoba taka musi zwrócić znaczną ilość pieniędzy do Urzędu Skarbowego przy kolejnym rozliczeniu PIT. To sprawia, że pracownicy, których zarobki wliczają się w widełki klasy średniej nie wiedzą, czy mają złożyć dokument, żeby im tej ulgi nie uwzględniać, czy nie. Na jednej z ostatnich konferencji premier Mateusz Morawiecki powiedział, że każdy kto otrzymuje wynagrodzenie w kwocie do 11141 zł brutto miesięcznie i będzie stratny na Nowym Ładzie, dostanie wynagrodzenie szkód. Urząd Skarbowy jednak twierdzi, że nie jest możliwe wprowadzenie tego systemowo i Polacy tak naprawdę dalej nie mają pojęcia co robić. Pamiętajcie, że jedną z lepszych rzeczy, jakie możecie zrobić, jest wybranie się do biura księgowego w Krakowie. Księgowe z pewnością zrobią wszystko, żeby Wam doskonale doradzić i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Co z przedsiębiorcami w Polskim Ładzie?

Jeszcze zanim został wprowadzony Polski Ład można było dostrzec, że przedsiębiorcy mają gorsze zasady przy rozliczaniu się. Teraz przepisy, które wchodzą w ramach Polskiego Ładu, jeszcze bardziej uprzykrzają życie przedsiębiorcom, którzy utracą możliwość sprzedaży wykupionego z leasingu samochodu wcześniej niż po 6 latach. W przeciwnym przypadku konieczne będzie rozliczenie tego w PIT. Do końca zeszłego roku było to tylko 6 miesięcy. Drugą istotną i niesamowicie negatywną dla przedsiębiorców modyfikacją jest to, że oczywiście przedsiębiorcy nie są uwzględnieni przy uldze dla klasy średniej. Po raz kolejny pokazuje to, że są oni na niekorzystnej pozycji.

Czy Polski Ład jest przemyślany?

Osoby specjalizujące się w prawie podatkowym zgadzają się co do tego, że tak duża modyfikacja w podatkach powinna być zdecydowanie bardziej i rozsądniej zorganizowana niż wprowadzony w styczniu Polski Ład. W minionym roku wiele się słyszało, że Polski Ład spowoduje, że większość osób zyska, mało kto straci, rzeczywistość jednak pokazała coś całkowicie innego. Nawet jeśli Ci najmniej zarabiający zyskują kilka złotych w przeciągu miesiąca to zjada to szybko rosnąca inflacja. Poza tym tracą nie tylko Ci bogaci, ale również rodzice samotnie wychowujący dzieci. Jest to dla nich niesamowicie duży cios, o czym nikt nie wspomniał nawet przez moment. Nie jest także niczym nowym, że w o wiele gorszej sytuacji są jak zawsze przedsiębiorcy. Jeżeli macie kłopot z obliczeniem czy rozliczać się ryczałtem, czy podatkiem liniowym, albo nie wiecie z czym wiążą się nowe regulacje to spróbujcie wybrać się go księgowej w Krakowie. Biura księgowe na bieżąco zapoznają się z Polskim Ładem i przedstawiają najlepsze opcje dla zainteresowanych.