Nie od dziś jest jasne, że najem mieszkań się opłaca. Im bardziej turystyczne miejsce, tym lepiej pomyśleć o najmie krótkoterminowym. Szczególnie w obecnych czasach, kiedy zapotrzebowanie na tego typu miejsca jest coraz większe. O wiele częściej turyści wybierają całe mieszkania, zamiast pokoi w hotelu. Pozwala to na większą niezależność, mogą poczuć się trochę jak w domu, często też cena jest o wiele bardziej atrakcyjna. Wielkim plusem jest także łatwość rezerwacji. O czym warto pamiętać podczas wynajmowania apartamentu turystom i co przede wszystkim trzeba zrobić?

Jakie są sposoby na najem krótkoterminowy?

Definitywnie najczęściej wybieraną opcją jest zostanie gospodarzem na portalu Airbnb. Innym sposobem będzie utworzenie firmowego konta na stronie Booking. Właśnie na tych stronach podróżujący zazwyczaj rozpoczynają poszukiwania miejsc noclegowych. Poza tymi najczęściej wybieranymi opcjami zostaje nam również wystawienie ogłoszenia na portalach z bazą noclegową lub na stronie informacji turystycznej.

Należy mieć na uwadze to, że większe miejscowości, takie jak Kraków, nakazują zgłoszenia obiektu do specjalnej ewidencji. W Krakowie jest to ewidencja Krakowskich Obiektów Noclegowych. Bez zgłoszenia swojej nieruchomości działalność będzie uchodzić za nielegalną. Do ewidencji zajrzeć może tak naprawdę każdy. Wszystko to przez ogromną ilość zgłoszeń, które pojawiały się od osób mieszkających w pobliżu wynajmowanych apartamentów.

Czy najem krótkoterminowy wymaga założenia działalności gospodarczej?

Aktualnie księgowe w Krakowie słyszą najczęściej pytanie czy obowiązkowe jest tworzenie działalności gospodarczej, żeby wynajmować mieszkanie krótkoterminowo. Sprawa jest skomplikowana, ponieważ zgodnie z definicją tego typu wynajem w Krakowie powinien być sklasyfikowany jako działalność profesjonalna, a co za tym idzie trzeba działalność gospodarczą otworzyć. Znane są jednak przypadki, kiedy to osoby posiadające mieszkania, które były wynajmowane krótkoterminowo, nie otwierały działalności gospodarczej i wzywane przez Urząd Skarbowy szły ze sprawą do sądu, gdzie zwyciężały. Każdy powinien indywidualnie przeanalizować czy powinien działalność zakładać, czy nie jest to konieczne. Każde biuro księgowe w Krakowie z pewnością pomoże w przeanalizowaniu czy zachodzą właściwe przesłanki, żeby działalność gospodarczą otwierać, czy nie jest to konieczne.

Podatek dochodowy od zysku z najmu krótkoterminowego

To co jednak jest oczywiste, to konieczność rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Ponieważ krótkoterminowy wynajem mieszkań przynosi nam zyski, to daje nam dochód. Jeśli posiadamy wyżej wspomnianą działalność gospodarczą to najlepiej udać się po radę do biura księgowego w Krakowie. Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na rozliczanie się z fiskusem. Najpopularniejszym sposobem jest skorzystanie z zasad ogólnych. Wtedy od przychodów najlepiej jest odliczyć poniesione koszty – jest to najbardziej korzystna opcja. Do wielkiego wora kosztów można zaliczyć opłaty za prąd, gaz, internet, odsetki za kredyt mieszkaniowy – jeśli go mamy i czynsz do spółdzielni. W takiej sytuacji musimy rozliczyć sam dochód i podatek dochodowy wynosi wtedy 17%.

Jak możecie szybko zobaczyć – najem krótkoterminowy wiąże się z kilkoma formalnościami, o których nie powinno się zapominać. Zachęcamy do kontaktu z biurami księgowymi w Krakowie, gdyż tam otrzymacie odpowiedzi na wszystkie wasze pytania na temat prowadzenia działalności gospodarczej i o płaceniu podatków. Krótkoterminowe wynajmowanie lokali to nie jest to samo, co wynajem długoterminowy i czasem warto policzyć czy na pewno opłaca się bardziej. W takich sytuacja również warto udać się do księgowej w Krakowie.