Po wybudowaniu domu, czy kupnie mieszkania nadchodzi czas na wykańczanie pomieszczeń. Jeżeli nie mamy „zmysłu plastycznego” można udać się do fachowca w tej kwestii. Każdy z tych profesji zajmuje się szeroko pojętym urządzaniem wnętrz. Przed zaczęciem poszukiwania właściwej osoby, która zaprojektuje nam nasze wyśnione wnętrze, warto zorientować się, którego profesjonalistę dokładnie powinniśmy zatrudnić. Architekt wnętrz Poznań, dekorator, projektant – każdy z tych zawodów trudni się dekorowaniem pomieszczeń. Jakie są między nimi różnice? Na pewno zajmują się nieco innym zakresem prac. Na każdym etapie wykańczania mieszkania wymagany jest inny fachowiec. Kiedy należy zwrócić się do architekta wnętrz, dekoratora, a kiedy projektanta? Na co patrzeć szukając właściwego specjalistę?

Architekt wnętrz – czym się zajmuje?

To, czym się trudni architekt budowlany wie prawie każdy – jego zadaniem jest projektowanie budynków. Nie wszyscy natomiast słyszeli o architekcie wnętrz. Czym on się właściwie trudni? Ich głównym zadaniem jest takie zaprojektowanie obszaru do funkcjonowania domowników, żeby było komfortowe i praktyczne. Oczywiście z uwzględnieniem wszystkich obowiązujących przepisów budowlanych. Projektując wnętrze, musi on rozważyć takie aspekty jak komfort, bezpieczeństwo, komunikacja, oraz prywatnych potrzeb i oczekiwań domowników. Profesja architekta wnętrz nie jest jedynie zawodem artystycznym, ale techniczno – artystycznym. Podczas swojej pracy musi dysponować wiedzą z zakresu elektryki, hydrauliki, materiałoznawstwa, a także konstrukcji budynków. Osoba wykonująca ten zawód musi ukończyć studia wyższe na uczelni takiej jak Akademia Sztuk Pięknych, czy Politechnika. Poznań jest miejscem, gdzie znajdziemy dużo pracowni architektów, tak więc wybór jest duży. W przeciwieństwie do architektów budowlanych nie musi mieć odpowiednich uprawnień. Z pewnością oprócz posiadanego dyplomu, warto aby taki specjalista wykonywał swoje zadania z pasją i miał talent artystyczny.

Projektant wnętrz – czym się trudni?

Profesja projektanta jest nieco różna od architekta wnętrz. Osoba posiadająca ten zawód powinna charakteryzować się przede wszystkim dobrym zmysłem plastycznym. Jej celem jest zwizualizowanie wnętrza, czyli zaplanowanie jak powinno ono się prezentować, jakie dopasować do niego meble, oraz jakie kolory będą przeważać. W przypadku projektanta wnętrz, nie musi ukończyć studiów kierunkowych, może ukończyć jedynie kursy, ale i to nie jest niezbędne. Projektant wnętrz często specjalizuje się w projektowaniu pojedynczego pomieszczenia jak np. kuchnia czy łazienka, bez brania pod uwagę reszty pomieszczeń. Na pewno powinien mieć podstawową znajomośc wszelkich instalacji, nie da się zaplanować kuchni, nie uwzględniając podłączenia wody czy prądu. Projektant przed zaczęciem zlecenia musi najpierw poznać wymagania właściciela, a następnie wykonać projekt wstępny.

Czym zajmuje się dekorator?

Następnym zawodem związanym z projektowaniem wnętrz jest dekorator. Zgodnie z nazwą zawodu, dekorator zajmuje się dekorowaniem, czyli zaplanowaniem końcowego wyglądu wnętrza. Na pewno jest to typowo artystyczny zawód, wymagający dobrze rozwiniętego talentu plastycznego. Dekoratorzy nie są zobligowani do posiadania wyższego wykształcenia, aczkolwiek najczęściej są oni po studiach plastycznych. Dobry fachowiec będzie potrafił dopasować końcowe urządzenie wnętrza do preferencji właściciela. Musi on także posiadać dużą wiedzę w dziedzinie kolorystyki, tekstur, a także faktur. Jego końcowy projekt powinien być przemyślany, a całość odpowiednio prezentować się. Warto powiedzieć, że dekorator odpowieda za przysłowiową „wisienkę na torcie”. Dekorator nie skupia się na konstrukcji budynku, czy instalacjach, jego celem jest dobór kolorów, mebli, zasłon, osdób itp. Najcześciej dekorator idzie z inwestorem do sklepów z akcesoriami do wykańczania pomieszczeń i pomaga mu dobrać odpowiednie, pasujące do siebie dodatki. Dekorator nie może zajmować się projektowaniem całości, czyli być projektantem, ale architekt może być także dekoratorem wnętrz. Często zatrudniając architekta wnętrz, kontaktuje się on z dekoratorem, co umożliwia przeprowadzić cały projekt wnętrza od a do z.